Minister Edukacji i Nauki Pan prof. Przemysław Czarnek:
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, a nade wszystko organizatorom. Zobaczcie państwo, że to rzeczywiście sukces. Półtora tysiąca prac (więcej niż w poprzednich latach) oznacza, że półtora tysiąca młodych ludzi w wieku od IV klasy szkoły podstawowej do klas szkół ponadpodstawowych pochyliło się nad sensem życia, nad tym, co jest tak naprawdę fundamentem naszej cywilizacji, a przede wszystkim fundamentem naszej bytowości i naszego istnienia. To jest rzecz przepiękna.
Zobaczcie państwo, że dzieje się to w roku, w którym przechodziliśmy rozmaite historie na ulicach polskich miast i próbowano nam wmawiać, przed czym zawsze przestrzegałem i zawsze protestowałem w takich sytuacjach, że młodzi wyszli na ulice przeciwko życiu. Nie. Wyszła garstka młodych. Młodzi, którzy nie poczynili żadnej refleksji na temat tego, co tam robią i młodzi, którzy zostali przekonani jakimiś chwytliwymi hasłami pseudowolności, pseudorówności.
Polska dzięki państwu, dzięki działalności wszystkich organizacji pro-life, stowarzyszenia, które jest organizatorem tego konkursu, którego dzisiaj galę finałową przeżywamy, ale również przez wieki dzięki Kościołowi, który przekazywał nam i przekazuję naukę Chrystusa o życiu, o cywilizacji życia, jest naprawdę wyspą w Europie i wyspą na świecie. Jest jednym z niewielu krajów, w których życie jest chronione na bardzo wysokim poziomie, a od tego roku na najwyższym poziomie, dlatego że my wiemy, skąd jesteśmy i czemu zawdzięczamy swoje życie i czemu zawdzięczać życie mogą nasze przyszłe pokolenia, dlatego że my jesteśmy solidarni nie tylko z sobą tutaj, z naszymi sąsiadami, z członkami naszych rodzin, ze społecznością, w której żyjemy, nie tylko solidarni z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy na zewnątrz, ale przede wszystkim wykazujemy naszą solidarność z przyszłymi pokoleniami.
Ktoś, kto nie stawia na cywilizację życia, ktoś, kto tkwi w cywilizacji śmierci, ktoś, kto bezrefleksyjnie przyjmuje hasełka aborcji, eutanazji jako hasełka podobno wolnościowe, a tak naprawdę zniewalające człowieka, wykazuje totalny brak solidarności z przyszłymi pokoleniami. Zawdzięczamy nasze życie wszystkim naszym przodkom, za których się modlimy, których wspominamy przy okazji rozmaitych uroczystości (ostatnio była 120 rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego). To są ludzie, którzy stawiali na cywilizację życia, stawiali na życie, ponieważ chcieli nie tylko własnego życia, gdyż często je poświęcali, ale chcieli życia naszego, przyszłych pokoleń. Tak i my dzisiaj wykonując tę wspaniałą pracę, mówię o stowarzyszeniach i organizacjach pro-life, mówię o stowarzyszeniu i organizatorze dzisiejszej uroczystości, ale mówię też o was wszystkich wspaniałych uczestnikach i laureatach tego konkursu – 1500 uczniach, wy wszyscy wykazujecie się wspaniałym, zdroworozsądkowym, pełnym miłości bliźniego wyczuciem i poczuciem solidarności z przyszłymi pokoleniami. Tylko w ten sposób Polska i naród polski może rozwijać się przez kolejne wieki tak, jak rozwija się od 1055 lat.
Podkreślajmy to wszędzie. Polska jest wyspą w Europie i na świecie, wyspą życia, na której życie jest chronione na najwyższym poziomie, zwłaszcza od ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. A liczba uczestników choćby tego konkursu, młodych uczestników, świadczy o tym, że także wśród młodzieży cywilizacja życia cieszy się ogromnym poparciem, szacunkiem i jest tym, nad czym refleksję wykazują również ludzie młodzi. Gratuluję tego wszystkim wam i zachęcam do dalszego tego typu działania.
Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki Pan Radosław Brzózka:
Przede wszystkim do was młodzi twórcy chcę się zwrócić w pierwszych słowach. Wykonaliście bardzo konkretne działanie. Malowaliście, rysowaliście, pisaliście, czy przed komputerem tworzyliście różne formy multimedialne. Posłużyliście się swoimi talentami zajmując się tą sprawą i spotykając się pod pretekstem tego konkursu, spotykając się bardzo licznie, bo jest nas prawie 200 osób w tej chwili, a tak jak wspomniano, uczestników konkursu była olbrzymia liczba, a przecież ci, o których myślimy przy tym konkursie, a więc ci najsłabsi, bezbronni, najmłodsi albo najstarsi, ale zwłaszcza ci najmłodsi, to ci, którzy wkrótce, za kilka lat objawią podobne talenty. Jedni będą chętniej pisać, inni będą wyrażać się w formach graficznych, artystycznych, czy będą mieli talent do posługiwania się technologią. To jest właśnie ta tajemnica ciągu pokoleń, tej troski nawzajem o siebie, o której mówił przed chwilą pan minister. Chciałem serdecznie podziękować, że włączyliście się w tę wielką sprawę.
Dzisiaj rano odwiedzili mnie specjaliści od budowania dróg, ponieważ mam fragment drogi do swojego domu, który muszę poprawić. Potrzebujemy ludzi, którzy są w czymś dobrzy, którzy są dobrzy w budowaniu drogi czy w budowaniu domu. Tutaj jesteśmy w gronie tych, którzy są dobrzy i najlepsi w budowaniu domu, ale nie tego z cegieł lecz tego z miłości, z wzajemnej pomocy i z szacunku. Bardzo się cieszę, że dzięki konkursowi powstała taka społeczność.
Bardzo dziękuję za wykonany wysiłek. Gratuluję fantastycznych prac.
Chcę wam życzyć, abyście w tym gronie, gronie obrońców życia człowieka, pozostali już na stałe, aby to był ważny element waszego życia, abyście się stali animatorami środowisk w swoich szkołach, miejscach, gdzie jesteście, środowisk, które szczególnie troszczą się o życie. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję również organizatorom, ponieważ sam przez kilka lat próbowałem organizować podobny konkurs. Wiem, jak olbrzymia praca została wykonana przez stowarzyszenie, przez jury, przez nauczycieli, którzy w szkołach zaopiekowali się młodymi twórcami. Za to serdecznie dziękujemy. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Gratuluję szczególnie tym, którzy zostali zauważeni, wyróżnieni i za chwilę zostaną obdarzeni nagrodami i jeszcze raz życzę wam, aby to przedsięwzięcie, ten wysiłek, który już macie za sobą przyniósł wiele, wiele dobrych owoców w dalszym waszym życiu. Wszystkiego dobrego.
Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak:
Z ogromną radością spotykam się z uczestnikami tego konkursu po raz kolejny, choć powiem, że tęsknię za spotkaniem bezpośrednim. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka za podjętą już po raz siedemnasty inicjatywę konkursu, który jest wyjątkowy, naprawdę wyjątkowy. To jest unikalna możliwość wzięcia udziału w czymś, co jest dzisiaj rzeczą bardzo oczywistą i przetaczającą się jako temat podstawowy w naszej dyskusji publicznej.
Szanowni państwo, wzięcie udziału w dyskusji na tematy bioetyczne przez młodych ludzi jest sprawą wyjątkową, sprawą rewelacyjną, dlatego że widzimy, że są oni naprawdę zainteresowani swoim życiem, życiem wokół nich się toczącym. Dziękuję za ten konkurs, który afirmuje życie, który nie różnicuje życia ani jego wartości, który podkreśla godność każdej osoby ludzkiej od samego poczęcia.
Patronem tego konkursu jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Młodzi ludzie, chciałabym się dzisiaj z wami podzielić swoim osobistym spotkaniem z księdzem, dzisiaj błogosławionym, Jerzym Popiełuszką. W mojej parafii w Mistrzejowicach w Krakowie ks. Kazimierz Jancarz, legendarny kapelan Solidarności, prowadził msze za ojczyznę w czasach stanu wojennego i w latach 80. XX wieku. W 1984 roku tuż zresztą przed zamordowaniem księdza Popiełuszki, bo w sierpniu, był on obecny w Mistrzejowicach. Kilka tysięcy ludzi słuchało go bardzo uważnie i powiem wam, że było to spotkanie niesamowite, gdyż ks. Jerzy Popiełuszko, niewielkiej postury, ale człowiek mocarz, wychodził do nas i mówił bardzo jasno, bardzo prosto. Niczego nie ubierał w długie przemowy. Mówił tak, jak powinno być mówione. Mówił do nas: miłujcie bliźniego, kochajcie Boga, bądźcie uczciwi, bądźcie sprawiedliwi i pamiętajcie, że nikt z nas nie jest sam, że obok mamy naszych braci, nasze siostry i że musimy wszyscy razem działać dla dobra wspólnego. Jasno określał ten cel i mówił, że życie jest najcenniejsze. Nigdy nie poddał się żadnej presji. Nigdy nie odstąpił nawet na krok od jasnego przekazu do drugiego człowieka, do wszystkich Polaków. Zapłacił za to cenę najwyższą. Dzisiaj młodzi Polacy potrafią docenić tę jego myśl, zaufać mu i naprawdę cenić życie.
Bardzo wszystkim młodym ludziom już od siedemnastu lat biorącym udział w tym właśnie konkursie gratuluję odwagi, ponieważ dzisiaj to niełatwe wyjść i powiedzieć „A ja cenię życie, a ja nie mówię, że aborcja jest ok”. To jest wielka odwaga, ale występując tak odważnie, sami jesteście wzorem dla innych, gdyż bardzo często ci, którzy mówią tak, jak powiedzieliśmy przed chwilą i tak jak słyszeliśmy na marszach tzw. strajku kobiet, mówią to, żeby przypodobać się innym. A uczestnicy naszego konkursu mówią tak, jak myślą i tak jak jest. I tej właśnie odwagi bardzo serdecznie wam gratuluję.
Mam nadzieję, że wasza deklaracja będzie tym, co stanie się fundamentem waszego życia. Gratuluję waszym rodzicom i nauczycielom, ponieważ to jacy jesteście dzisiaj i jakie dajecie świadectwo to z całą pewnością również ich zasługa. Jeszcze raz ogromnie dziękuję i stowarzyszeniu, i wszystkim osobom, które wzięły udział w tym konkursie. Życzę wytrwałości i radości z tego życia, jakie dzisiaj jesteśmy w stanie tutaj zaprezentować. Jestem ogromnie zainteresowana tegorocznymi pracami. Będę z państwem do samego końca po to, żeby zobaczyć państwa prace oraz móc jeszcze na koniec powiedzieć o swoich wrażeniach.
Zakończenie Gali
Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki Pan Radosław Brzózka:
Dwa zdania dosłownie. Olbrzymie podziękowania dla pani Magdy, ponieważ uczestniczymy już trzecią godzinę w fantastycznej ceremonii. Zmieniłem miejsce, z którego do państwa mówię, ponieważ w tym czasie mój udział zamienił się w rodzinne doświadczenie. Spędziliśmy fantastycznie ten czas z państwem, z panią Magdą i z waszymi przepięknymi pracami, szanowni laureaci. Czujemy rosnącą przyjaźń i chcielibyśmy, żeby to trwało. Mam na myśli nie tylko swoich najbliższych, moich domowników, ale również mam na myśli Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jestem przekonany, że będziemy pielęgnować kontakt i ze stowarzyszeniem, i z tymi szkołami, tymi nauczycielami, którzy w takich przedsięwzięciach biorą udział. Tak jak powiedziała pani kurator, chcemy, aby taki punkt widzenia, punkt widzenia oparty na życiu, oparty na pielęgnowaniu życia rodzinnego, stał się czymś, czym będziemy mogli się podzielić z całą Polską. To będzie na pewno bardzo ważne zadanie dla nas, nie tylko dlatego, że tak w tej chwili mówię, ale również dlatego, że pan minister już zadeklarował, że wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie w szacunku dla życia to jest priorytet polityki edukacyjnej państwa. Jeśli chcemy ten priorytet zrealizować, to musimy liczyć na takie osoby jak te, z którymi dzisiaj miałem przyjemność się spotkać i za to spotkanie bardzo serdecznie dziękuję.
Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak:
Przede wszystkim muszę zwrócić się do pani, pani dyrektor Magdaleno z podziękowaniem, że widać, jak ogromnie pani, i pewno całe jury, była zainteresowana, tym, żeby te prace odpowiednio ocenić, odpowiednio się do nich odnieść. Cała ta otoczka emocji pokazała, że ten konkurs jest wyjątkowy nie tylko poprzez tematykę, poprzez osoby, które biorą w nim udział, ale również poprzez jury, które było tak bardzo zaangażowane w ocenę prac.
Patrząc na prace plastyczne osób najmłodszych, widzę, że te powstawały one najwyraźniej w wielkiej współpracy z osobami dorosłymi oraz że rodzice i nauczyciele opracowywali pewnie wspólnie temat pracy. Im starsze osoby, to oczywiście prace były, myślę, bardziej samodzielne.
Patrząc na te wszystkie tematy, jakie były poruszane, powiem, że to, co uderza, to przede wszystkim ogrom tematów związanych z życiem. Jak bardzo ciekawe jest życie. Nie wiem, czy państwa też to uderzyło, ale mnie ogromnie, że mówiąc o życiu, tak wiele różnych elementów i aspektów młodzi ludzie tego życia widzą. To życie jest ogromnie interesujące, to życie jest fascynujące. Spojrzenie na życie i to w jaki sposób my odczytujemy wartość życia są tak niesamowicie indywidualne i tak piękne, że cała tematyka życia pokazuje się w niesamowitym przekazie.
Popatrzmy na drugą stronę, na to, o czym mówiliśmy już na samym początku. Zwłaszcza w tej dzisiejszej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z agresywnym przekazem na ulicach, ja już nie chcę mówić o wulgaryzmach, ale o tym wrzasku, który zagłusza sumienie, wrzasku, który jest pod hasłem “aborcja to coś dobrego”, “życie nie ma wartości”. To wszystko ma się nijak do tego, co oglądnęliśmy. Życie w rozumieniu młodych ludzi i ich bardzo wrażliwym podejściu do tego tematu, jest piękne. I to jest zwycięstwo tego konkursu. To jest zwycięstwo tych, którzy temat ułożyli oraz zwycięstwo osób, które się nad tym tematem zastanawiały. Jestem przekonana, że każda kolejna edycja, a myślę, że będzie ich bardzo wiele, przyniesie nowe piękne doświadczenia, które nas ubogacają i to wyraźnie nas ubogacają.
Dziękuję za zaangażowanie nie tylko tych ponad 1500 osób młodych, ale również wszystkich ludzi, którzy są wokół nich zgromadzeni, a którzy na pewno pracowali razem nad przekazem tego konkursu. To jest potencjał, to jest ogrom ludzi, to jest bogactwo i to jest ta nasza siła. Razem możemy budować wspólnotę życia w Polsce. Państwo jesteście takim zaczątkiem, tymi drożdżami, które myślę, że przyniosą to dobro Polsce i uda nam się namówić całe społeczeństwo polskie, żeby popatrzeć na życie człowieka tak, jak ono wygląda. Żebyśmy nie zaprzeczali wartości życia. Życie pokazane przez młodych ludzi jest czymś, czego myślę, że wiele osób w Polsce w ogóle nie doświadczyło i tej wrażliwości a zarazem delikatności w przekazie, który tę siłę jeszcze bardziej umacnia. Bardzo, bardzo, bardzo serdecznie dziękuję.
Miała pani rację, pani Magdaleno. To nie było tylko i wyłącznie rozumowe podejście do tych prac. To były również wzruszenia, to było takie pozytywne naładowanie nadzieją przede wszystkim na przyszłość Polski, ponieważ jeśli mamy takich młodych obywateli, to Polska będzie się rozwijać i będzie trwała. Ogromnie, ogromnie dziękuję za to, że mogłam uczestniczyć w tym dzisiejszym spotkaniu, bliskim spotkaniu. Za te radości i za te wzruszenia jestem państwu niezwykle wdzięczna.