Wręczono wyróżnienia „Przyjaciel Życia”. Otrzymali je dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska, specjalista położnik-ginekolog, oraz Państwo Małgorzata i Bogdan Dubanowiczowie, którzy tworzą rodzinę zastępczą i adopcyjną i jako rodzina zastępcza pomogli 25 dzieciom.
23 stycznia 2024 r. w centrum prasowym Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie odbyła się gala wręczenia statuetek „Przyjaciel Życia”. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka osobom, którym stowarzyszenie pragnie podziękować za wkład w budowanie cywilizacji życia i miłości. Uroczystość miała charakter konferencji prasowej.
Pierwszą statuetkę „za wkład w dzieło ochrony życia i godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” otrzymała dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska, specjalista położnik-ginekolog i NaProTECHNOLOGY, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, instruktor i medyczny konsultant metod rozpoznawania płodności, wykładowca akademicki i współautorka wielu publikacji.
W laudacji odczytanej przez Magdalenę Guziak-Nowak, dyrektora ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, przed wręczeniem wyróżnienia dr n. med. Ewie Ślizień-Kuczapskiej, usłyszeliśmy m.in.: – Pragniemy podkreślić, że wiele z aktywności zawodowych Pani Doktor, choć wydawać by się mogły zwyczajnymi zadaniami wpisanymi w pracę ginekologa i położnika, w czasach, kiedy trzeba walczyć o życie każdego nienarodzonego dziecka, urasta do rangi tak potrzebnego nam wszystkim świadectwa.
Następnie laudatorka zwróciła się do dr n. med. Ewy Ślizień-Kuczapskiej: – Pani Doktor, dla Pani życie każdego człowieka ma taką samą wartość. Dziecko zmarłe przed narodzeniem, nie jest dla Pani wadliwym zarodkiem lub nieudaną ciążą – takiej nomenklatury używa obecnie wielu współczesnych ginekologów – ale człowiekiem, po którego śmierci można zapłakać. Stając po stronie małego człowieka rozwijającego się pod sercem matki, tak naprawdę staje Pani po stronie polskiej rodziny, ocalając od tragicznych konsekwencji aborcji i dziecko, i jego rodziców, i rodzeństwo. Wiemy, że nie potrzebuje Pani żadnych statuetek, odznaczeń i wyróżnień, ponieważ nie one stanowią dla Pani źródło motywacji do pracy. Źródłem tym jest dla Pani wiara. Wręczenie statuetki „Przyjaciela Życia” nie jest potrzebne Pani, ale nam, którzy bardzo chcemy podziękować Pani za służbę życiu i, jak napisaliśmy na statuetce, „za wkład w dzieło ochrony życia i godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”. Jesteśmy przekonani, że także teraz, kiedy sytuacja społeczno-polityczna staje się coraz mniej przyjazna, a nawet wroga, tradycyjnym wartościom, nadal będzie Pani rzecznikiem nie tylko dzieci nienarodzonych, ale całych rodzin.
Pani dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska, dziękując za otrzymanie nagrody, powiedziała: – Chciałabym zaznaczyć, że nie uważam się za bohatera. To, co robię, niewątpliwie zawdzięczam wychowaniu, zasadom, w których dorastałam, przejęciu się przysięgą Hipokratesa, którą mieliśmy przyjemność składać w Zamku Królewskim na początku lat 90. XX w. po skończeniu studiów, i wreszcie przykładowi wielu osób, które spotkałam, a które też dodają mi do dzisiaj otuchy, sił i przekonania, że to jest ta właściwa droga. Traktuję tę nagrodę jako wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale także dla wielu kolegów, z którymi współpracuję, takich cichych bohaterów, również moich wspaniałych pacjentów, którzy właściwie ze mną stanowią jedną wielką rodzinę, z czego się bardzo cieszę.
Nagrodę dla Cichych Bohaterów odebrali Państwo Małgorzata i Bogdan Dubanowiczowie, którzy tworzą rodzinę zastępczą i adopcyjną. Jako rodzina zastępcza pomogli 25 dzieciom. Pan Bogdan Dubanowicz pełni funkcję prezesa Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością „Razem-Zawsze”. Pani Małgorzata Dubanowicz angażuje się w działania Caritas.
W laudacji odczytanej przez dr. Piotra Guzdka, bioetyka z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, usłyszeliśmy m.in.: – Ewangeliczny cud rozmnożenia życiodajnego chleba, jakim jest rodzicielska miłość i bliskość, dokonuje się wciąż na nowo w rodzinie Państwa Małgorzaty i Bogdana Dubanowiczów, mieszkających w podkrakowskim Andrychowie. Dar miłości oblubieńczej, który wzajemnie sobie złożyli i przyrzekli przez znak małżeństwa sakramentalnego, jest stale pomnażany, nie znajdując swej miary w obfitym owocowaniu, rodząc nowe życie, kształtując nowe osobowości, przywracając nadzieję i ufność wobec świata, który wydaje się złowrogi. Stworzyli prawdziwy dom chleba, w którym bezpieczne miejsce odnaleźli trzej biologiczni synowie i w którym od ponad 20 lat łamanie chleba przyjmuje wyjątkową postać rodzicielstwa zastępczego i adopcyjnego.
Doktor Piotr Guzdek laudację zakończył następującymi słowami: – Jeśli chcieć jednym zdaniem wyrazić życie Państwa Małgorzaty i Bogdana Dubanowiczów, z powodzeniem można przywołać dewizę posługi św. Brata Alberta, która w rodzinie nagrodzonych Małżonków znalazła pełną realizację: „Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. Tak oto właśnie łamie się chleb w domu Państwa Małgorzaty i Bogdana Dubanowiczów, Cichych Przyjaciół Życia.
Pierwszy za wyróżnienie podziękował Bogdan Dubanowicz. – W tej laudacji dużo wybrzmiało o tym, co czuję w sercu. Chciałbym podziękować za to wyróżnienie, bo ono motywuje nas do tego, co ciągle robimy, w czym się ciągle odnajdujemy. Naszym mottem życiowym było dawanie miłości – powiedział, podkreślając, że razem z żoną przykład miłości zaczerpnęli z „Hymnu o miłości” z 1 Listu do Koryntian i że każde dziecko jest kruszynką miłości. Bogdan Dubanowicz zaproponował również nową nazwę dla otrzymanego wyróżnienia: „Cichy Przyjaciel Miłości”.
Jego żona, Małgorzata Dubanowicz, dodała: – Żyjemy w dobrobycie. Niczego nam nie brakuje. Mieszkamy w pięknych domach, jeździmy dobrymi samochodami, a tak rzadko potrafimy się podzielić tym, co mamy. Dzieci są cudem. W momencie, gdy przyjmujemy ten cud i umiemy się nim ucieszyć, nie doznamy rozczarowania. Jesteśmy tu tylko na chwilę. Mamy mało czasu, którego nie można kupić, zgromadzić. Czas zamieniajmy na miłość. Jestem szczęśliwym człowiekiem. Cieszę się swoją rodziną i naszymi dziećmi. Dla nikogo nie jestem tak ważna jak dla moich dzieci. Dziękuję Bogu i wam wszystkim.
W czasie uroczystości odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Maksimum miłości”, opowiadającego o Państwu Małgorzacie i Bogdanie Dubanowiczach i ich rodzinie.
Gala wręczenia wyróżnień „Przyjaciel Życia”:
Do tej pory statuetki otrzymali:
- dr n. med. Wanda Półtawska, lekarz psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, współpracowała ze św. Janem Pawłem II,
- n. med. Rafał Michalik, pediatra, współtwórca Fundacji „Pro Humana Vita” oraz Małopolskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich,
- dr hab. Alicja Grześkowiak, prawniczka i polityk, współautorka projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego, inicjatorka odrzucenia przez Senat nowelizacji z 1996 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży,
- Teresa Król, pedagog, metodyk, autorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie; dzięki ministrowi Mirosławowi Handkemu i jej staraniom przedmiot ten został wprowadzony do polskich szkół,
- Katarzyna i Mateusz Kłoskowie, Fundacja Nasze Dzieci, inicjatorzy i fundatorzy kampanii billbordowej pro-life,
- Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.
Wyróżnienie dla rodziców, Cichych Bohaterów pro-life w codzienności, za postawę wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych oraz z niepełnosprawnością do tej pory otrzymali Państwo Anna i Zbigniew Kasprzykowie, Marta i Andrzej Witeccy oraz Marta i Maciej Komorowscy.
Uroczystością wręczenia statuetek nagrody „Przyjaciel Życia” Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka rozpoczyna świętowanie 25-lecia swojego istnienia. Stowarzyszenie działa od 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life. Organizuje webinary dla osób, którym bliska jest postawa pro-life i które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat ochrony ludzkiego życia od poczęcia. Wydaje biblioteczki pro-life, czyli broszury dające wiedzę potrzebną do merytorycznych rozmów. Prowadzi pięciodniową Letnią Akademię Pro-Life, w trakcie której uczestnicy z całej Polski pogłębiają swoją wiedzę na temat najważniejszych zagadnień bioetycznych, by potem dzielić się nią z innymi. Organizuje konkursy dla dzieci, młodzieży i studentów oraz wystawy. W ramach cyklu Projekt Life publikuje co tydzień na kanale na YouTube komentarze do bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wspiera również materialnie potrzebujące kobiety w ciąży i rodziny podejmujące trud wychowania dziecka z niepełnosprawnością. Pomaga w usamodzielnieniu się samotnym matkom, które opuszczają domy samotnej matki, ośrodki pomocowe lub kryzysowe. Prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life dla kobiet będących w ciąży, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej. Mogą z niego skorzystać także ojcowie spodziewający się narodzin dziecka oraz inne bliskie osoby kobiety w ciąży, która znalazła się w kryzysie.
Główne uroczystości związane z 25-leciem działalności Stowarzyszenia będą miały miejsce 6 kwietnia 2024 r. w czasie 44. Pielgrzymki Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę.
ag/PSOŻC