Mama sześciorga dzieci opisze codzienność z dwoma nastolatkami z zespołem Downa. Opowie o powołaniu do macierzyństwa i otwartości na życie.
W marcu dużo mówi się o wartości ludzkiego życia. Obchodzimy w nim Światowy Dzień Zespołu Downa (21 marca), Narodowy Dzień Życia (24 marca) i Dzień Świętości Życia (25 marca). W obchody tych dni wpisuje się webinar pt. „Macierzyństwo. Bez lukru, bez lęku”, który odbędzie się 9 marca 2022 r. o godz. 19.00. Podczas spotkania będziemy gościć Martę Witecką, mamę sześciorga dzieci, w tym Szymona i Kuby z zespołem Downa. Każdy z nas jest jedyny, niepowtarzalny i unikatowy. Wie o tym doskonale nasz gość, Marta Witecka, która bardzo praktycznie razem ze swoim mężem potrafiła odpowiedzieć na zaproszenie do hojnego dawania życia i przyjęcia każdego dziecka takim, jakim jest, niezależnie od stanu jego zdrowia.
Marta Witecka i jej mąż mają w swoim życiorysie bardzo trudne doświadczenie, jakim było najpierw oczekiwanie na narodziny najmłodszej córeczki Esterki, u której lekarze zdiagnozowali wadę letalną, a później pożegnanie z nią, gdy umierała, mając ok. 3 miesięcy. Marta opowie o powołaniu do macierzyństwa i otwartości na życie będącej wynikiem odpowiedzialnego rodzicielstwa, rozeznawania czy w danym momencie życia jesteśmy gotowi na zaproszenie kolejnego dziecka do rodziny oraz ogromnego zaufania Panu Bogu, który wie, co jest dla nas w życiu najlepsze. Opisze codzienność z niezwykłymi nastolatkami z dodatkowym chromosomem. Odpowie też na pytanie o to, jak to możliwe, że po narodzinach syna z trisomią 21 razem z mężem bez lęku zaprosili do swojej rodziny kolejne dzieci. W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zespołu Downa zastanowimy się także wspólnie nad tym, co jako społeczeństwo możemy zrobić dla osób z niepełnosprawnościami.
Na spotkanie zapraszamy małżonków, szczególnie tych oczekujących na narodziny chorego dziecka, narzeczonych, dziadków i babcie. Mogą wziąć w nim także udział starsze dzieci, które pytają o wartość życia, o aborcję, o tzw. wolny wybór. Może zechcą posłuchać świadka. Czasami różne dyskusje na tematy pro-life wydają nam się abstrakcyjnymi rozważaniami toczącymi się tylko na teoretycznym, akademickim poziomie. Nasze spotkanie jest okazją do spotkania mamy, dla której życie z niepełnosprawnymi chłopcami jest codziennością. Do porozmawiania z dorastającymi dziećmi o otwartości na osoby z niepełnosprawnościami i wrażliwości na ich obecność w społeczeństwie. Do oswojenia ich z innością i niepełnosprawnością intelektualną oraz otwarcia ich na drugiego człowieka i jego potrzeby.
Przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października 2020 r. uznał aborcję eugeniczną za niekonstytucyjną, statystycznie to dzieci z zespołem Downa stanowiły największą grupę dzieci nienarodzonych, które były poddawane aborcji z uwagi na podejrzenie ciężkiej choroby. Broniąc ich prawa do życia pro-liferzy mówili, że mogą one wiele osiągnąć, że się pięknie uśmiechają i są niezwykle uczuciowe. To wszystko jest prawdą. Ale to nie jest właściwa odpowiedź na pytanie, dlaczego osoby z zespołem Downa mają prawo do życia. Mają je dlatego, że żyją, a życie każdego człowieka, bez względu na stan jego zdrowia, powinno być zawsze bezwzględnie chronione i uważane za najwyższą wartość.
Na bezpłatny webinar pt. „Macierzyństwo. Bez lukru, bez lęku”, który odbędzie się 9 marca 2022 r. o godz. 19.00, można się zapisać na stronie webinary.pro-life.pl. Wszystkie chętne osoby otrzymają bezpłatnie zaświadczenia uczestnictwa. Chęć ich otrzymania będzie można zgłosić podczas spotkania.
Kolejne webinary z cyklu zatytułowanego „Spotkania o życiu” będą się odbywać w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19.00 do czerwca włącznie. Zapraszamy na nie osoby, którym leży na sercu ochrona ludzkiego życia i które chcą pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć argumenty do dyskusji o początku ludzkiego życia i aborcji.