Już 12 października zapraszamy na nową edycję naszego cyklu edukacyjno-szkoleniowego EduLIFE.
Gościem webinaru pt. „JESTEŚ. Miejsce dziecka utraconego w rodzinie” będzie Magdalena Poprawa, pedagog, doradca rodzinny, terapeuta par i małżeństw, psychoterapeuta i seksuolog, a poprowadzi go Magdalena Guziak-Nowak.
Okazją do tego spotkania jest Dzień Dziecka Utraconego, przypadający 15 października. Dzień niezwykle ważny, ale i często bardzo trudny dla par dotkniętych poronieniem lub okołoporodową stratą dziecka. To dzień pamięci o zmarłych dzieciach, ale przede wszystkim dzień uwagi i troski ofiarowanej ich rodzicom. To czas i przestrzeń dla nich, by mogli wyrazić i przeżyć z innymi swoją stratę.
Statystyki wskazują, że ok. 10 % ciąż kończy się poronieniem, najczęściej wich pierwszym trymestrze. Wielu rodziców nie ma sposobności, by pożegnać się z utraconym dzieckiem ani dokonać godnego jego pochówku. Najczęściej wynika to z nieznajomości prawa, jak i towarzyszących poronieniu dramatycznych okoliczności. Śmierć dziecka, które jeszcze się nie urodziło, nie ucieleśniło dla świata, niezwykle trudno jest opowiedzieć i przeżyć. Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. Notuje się, że blisko 30 % kobiet popada w depresję z powodu poronienia, a ponad połowa par przeżywa poważny kryzys w relacji.
W rozmowie z psychoterapeutką Magdaleną Poprawą zastanowimy się nad przyczyną, dla której utrata dziecka przed jego narodzeniem jest otoczona takim tabu w społeczeństwie, dlaczego tak trudno jest nam o tym rozmawiać i okazywać rodzicom wsparcie. Aby nieco przybliżyć i oswoić ten trudny temat, spróbujemy wyjaśnić, jakie są etapy żałoby po poronieniu i jak pomóc sobie i innym w jej przeżyciu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wokół padają często bolesne słowa nieporadnego pocieszenia: „to przecież jeszcze nie było dziecko”, „urodzisz kolejne”…
Porozmawiamy o umiejscowieniu straty w relacjach wewnątrzrodzinnych, tj. w doświadczeniu starszego rodzeństwa i dzieci poczętych już po stracie, a także o sposobach upamiętnienia zmarłego dziecka z udziałem jego rodzeństwa. Ważną kwestią są też różnice w przeżywaniu żałoby po poronieniu w związku, czyli jak przechodzą przez nią mężczyźni, a jak kobiety i w jaki sposób mogą oni wspierać się nawzajem, by doświadczone cierpienie stało się czymś, co zbliża, a nie rani i oddala od siebie.
W rozmowie nie zabraknie również cennych wskazówek dla osób, które mają w swoim otoczeniu rodziców po poronieniu. Podpowiemy, jak wspierać, co mówić i jak słuchać tych, którzy właśnie przeżywają śmierć dziecka. Bardzo bym chciała choć trochę przyczynić się tym webinarem do tego, że rodzice po stracie dziecka poczują się mniej osamotnieni i bardziej przyjęci ze swoim cierpieniem.
Zapisy przyjmowane są na stronie https://pro-life.pl/webinary/Jeszcze przed spotkaniem można zadać gościowi pytanie, używając zamieszczonego na stronie formularza, do czego zachęcamy.