Ministerstwo Zdrowia podało, że w minionym roku w szpitalach przeprowadzono 1110 aborcji. W większości dzieci zostały pozbawione życia z powodu upośledzenia lub choroby.
Jak wynika z danych przedstawionych przez MZ, w 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono 1110 zabiegów przerwania ciąży. Dla porównania, rok wcześniej takich zabiegów wykonano 1076.
W minionym roku 1074 aborcje zostały przeprowadzone w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Najczęstszym rozpoznaniem była trisomia 21, czyli zespół Downa. 200 innych aborcji wykonanych było po stwierdzeniu wady dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym, natomiast w 156 przypadkach aborcji, gdy rozpoznano wadę dotyczącą tylko jednego układu lub organu.
88 aborcji było przeprowadzonych po stwierdzeniu trisomii 13 (zespół Patau’a) lub trisomii 18 (zespół Edwards’a) ze współistniejącymi wadami somatycznymi. 60 aborcji wykonano po ustaleniu trisomii 13 lub trisomii 18 bez współistniejących wad.
W 33 przypadkach aborcja została przeprowadzona, ponieważ ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety. W trzech innych sytuacjach zachodziło podejrzenie, że dziecko poczęło się w wyniku czynu zabronionego jako gwałt lub kazirodztwo.
Najwięcej aborcji przeprowadzono w szpitalach w woj. mazowieckim (265), śląskim (128), pomorskim (124) i w małopolskim (108). Mniej niż 20 aborcji wykonano w woj. lubelskim warmińsko-mazurskim i w lubuskim. Należy zauważyć, że na Podkarpaciu kolejny rok z rzędu nie odnotowano żadnej aborcji.
W Polsce obowiązuje ustawa z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W myśl tej ustawy, aborcji można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt lub kazirodztwo).
Trzeba nazywać rzeczy po imieniu i wprost stwierdzić, że aborcja nie jest zwykłym zabiegiem przerwania ciąży, czy pozbyciem się embrionu, ale jest to morderstwo niewinnego i bezbronnego człowieka. Jest to wielka zbrodnia na dziecku. Ciało kobiety należy do niej samej, ale ciało dziecka już nie. Jest ciałem innego człowieka – nienarodzonego, lecz całkowicie odrębnego z moralnego punktu widzenia. Posiadającego swój własny kod genetyczny. W Polsce powinna obowiązywać pełna ochrona życia. Niestety, dziś jest selekcja ludzi na tych lepszych i gorszych. Aborcja ze względu na nieuleczalne wady dziecka powinna być zabroniona.
JB
Źródło: niedziela.pl