Z urlopu wychowawczego, który przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, można skorzystać dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.
Jakiego rodzaju urlop nazywany jest urlopem wychowawczym?
Urlop wychowawczy to urlop udzielany w związku z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat 6. Jego wymiar wynosi do 36 miesięcy. Urlop ten można podzielić na pięć części.
Komu przysługuje urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Wymagany jest okres wcześniejszego zatrudnienia, który powinien wynosić 6 miesięcy.
Kiedy można iść na urlop wychowawczy?
O urlop wychowawczy można wnioskować do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Najwcześniej można z niego skorzystać po ustaniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.
Czy urlop wychowawczy jest płatny?
Jest to urlop bezpłatny, jednakże czas jego trwania wlicza się do okresu zatrudnienia pracownika. Przepisy prawa nie zabraniają pracy u dotychczasowego lub nowego pracodawcy czy też prowadzenia działalności gospodarczej. Nie może to, oczywiście, kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.
Kiedy należy zgłosić wniosek o urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w
terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (art.186. § 7 k.p.)
Czy wniosek o urlop należy złożyć na specjalnym formularzu?
Nie, wystarczy samodzielnie napisać wniosek i dołączyć odpowiednie dane i informacje. Przykład poniżej:
Miejscowość, data
Imię i nazwisko pracownicy
Dane pracodawcy (nazwa zakładu pracy oraz adres)
Wniosek o urlop wychowawczy
Proszę o udzielenie mi urlopu wychowawczego w okresie od: ______ do: ______ na moje dziecko ______ (imię i nazwisko dziecka), urodzone dnia ______, celem sprawowania osobistej opieki.
Do tej pory wykorzystałam urlop wychowawczy w wymiarze: ______ / nie korzystałam z urlopu wychowawczego.
Z poważaniem
(podpis pracownicy)
*Załączniki: oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany w moim wniosku.
Czy można zostać zwolnionym z pracy w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego?
Nie, z wyjątkiem dwóch przypadków: 1) ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy; 2) wystąpienia przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 186 § 2 k.p.).
Czy oboje rodzice mogą jednocześnie skorzystać z urlopu wychowawczego?
Tak, jednak należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku wspólnego korzystania z urlopu rodzicielskiego, przy urlopie wychowawczym obowiązuje zasada, iż jego łączny wymiar nie może przekraczać maksymalnej wysokości. To oznacza, ze urlop wynosić będzie 18 a nie 36 miesięcy.
Fundacja Prawo dla Mam