Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom i można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6 lat.
Co to jest urlop rodzicielski?
Urlop rodzicielski to specjalny rodzaj urlopu, z którego można skorzystać po urodzeniu dziecka i wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Urlop ten ma na celu zapewnienie możliwości pozostania w domu z dzieckiem, celem sprawowania osobistej opieki, bez tracenia prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Ile trwa urlop rodzicielski?
Zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy, czas trwania urlopu rodzicielskiego jest uzależniony od liczby urodzonych. Jeśli rodzi się jedno dziecko, to matce przysługują 32 tygodnie urlopu. Natomiast jeśli z danej ciąży urodzi się więcej niż jedno dziecko, wówczas matce przysługują 34 tygodnie urlopu.
Urlop rodzicielski można wykorzystać w czterech częściach lub jednorazowo, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Komu przysługujeurlop rodzicielski?
Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom. Mogą z niego skorzystać jednocześnie, ale zgodnie z Kodeksem pracy łączny wymiar tego urlopu nie może przekroczyć wspomnianych wyżej wymiarów. Oznacza to, że np. przy urlopie trwającym 32 tygodnie każdemu z rodziców będzie przysługiwać maksymalnie 16 tygodni.Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać, planując wspólne skorzystanie z tego uprawnienia.
Czy urlop rodzicielski jest płatny?
Tak. W trakcie urlopu rodzicielskiego pobiera się zasiłek macierzyński. W zależności od wnioskowanego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, wysokość zasiłku będzie wynosić od 60 proc. do 80 proc. podstawy wynagrodzenia.
Czy w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego można wrócić do pracy?
Nie ma w tym zakresie żadnych przeciwskazań. Można pracować maksymalnie na pół etatu. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Wniosek o podjęcie pracy pracownik winien złożyć 21 dni przed rozpoczęciem pracy. Pracodawca nie może odmówić wyrażenia zgody na powrót do pracy, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj czynności wykonywanych przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.
Należy dodać, że w przypadku łączenia przez pracownika urlopu rodzicielskiego z pracą, urlop ten proporcjonalnie ulega wydłużeniu.
Kiedy należy złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego?
Wniosek o urlop rodzicielski można złożyć razem z wnioskiem o urlop macierzyński. Wówczas wysokość zasiłku podczas obu tych urlopów wynosić będzie 80 proc. podstawy zasiłku. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się od razu na urlop rodzicielski łącznie z macierzyńskim, możemy o niego wnioskować na 21 dni przed jego rozpoczęciem. Wysokość zasiłku będzie wówczas wynosić 60 proc.
W jaki sposób składa się wniosek o urlop rodzicielski?
Wniosek o urlop rodzicielski można złożyć łącznie z wnioskiem o urlop macierzyński. Wówczas wystarczy dodać zapis, że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rodzic będzie korzystać z urlopu rodzicielskiego. Jeżeli jednak wniosek o urlop rodzicielski jest składany później, to należy pamiętać, aby złożyć go najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Wniosek powinien zawierać następujące dane:
- datę,
- imię i nazwisko pracownika,
- oznaczenie pracodawcy,
- datę urodzenia dziecka oraz jego imię i nazwisko,
- oświadczenie o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców,
- okres trwania urlopu.
Fundacja Prawo dla Mam