Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Co to jest urlop macierzyński?
Jest to specjalny rodzaj urlopu dla kobiet, które urodziły dziecko. Korzystająca z urlopu ma więc czas, aby powrócić do pełni sił i sprawności po porodzie oraz – bez obowiazku powrotu do pracy – móc spokojnie opiekować się dzieckiem w pierwszych miesiacach jego życia.
Komu przysługuje urlop macierzyński?
Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która jest zatrudniona. Nie przysługuje on natomiast kobiecie zatrudnionej na okres próbny, której umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu i która jest uprawniona do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Mimo otrzymywania tego zasiłku nie ma ona statusu osoby zatrudnionej. Okres, w którym otrzymuje zasiłek, nie wlicza się więc do stażu pracy. Mamie nie przysługują też uprawnienia pracownicze.
Jak długo trwa urlop macierzyński?
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
- 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
- 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
- 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
- 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Kiedy można wnioskować o urlop macierzyński?
Kobieta może rozpocząć urlop macierzyński najwcześniej 6 tygodni przed porodem. Jeżeli nie wykorzysta tego uprawnienia, dzień porodu staje się pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego.
Gdzie należy złożyć wniosek o urlop macierzyński i w jakim terminie?
Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć do pracodawcy w terminie 21 dni od daty porodu. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wydawane w szpitalu, w którym podana jest data urodzenia dziecka.
Czy wniosek należy złożyć na specjalnym formularzu?
Nie, co do zasady nie ma żadnych konkretnych wymagań dotyczących wniosku. Należy w nim zawrzeć odpowiednie dane, takie jak: wnioskowany okres urlopu, imię i nazwisko dziecka, data jego urodzenia, dane wnioskodawcy oraz dane zakładu pracy. Krótki wzór wniosku umieszczony jest poniżej.
Miejscowość, data
Imię i nazwisko pracownicy
Dane pracodawcy (nazwa zakładu pracy oraz adres)
Wniosek o urlop macierzyński
Proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w okresie od: ______ do: ______ na moje dziecko ______ (imię i nazwisko dziecka), urodzone dnia ______.
Z poważaniem
(podpis pracownicy)
Załączniki: zaświadczenie o urodzeniu dziecka
Czy urlop macierzyński jest płatny?
Tak. Jednak należy podkreślić, że na urlopie macierzyńskim, jak również na urlopie rodzicielskim, wypłacany jest „zasiłek macierzyński”. Jego wysokość jest uzależniona od tego, czy np. wraz z wnioskiem o urlop macierzyński, wnioskuje się o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Może on wynosić 100 proc. lub 80 proc. podstawy wynagrodzenia.
Czy w trakcie urlopu macierzyńskiego pracownica może zostać zwolniona?
Jeżeli zostały spełnione określone przesłanki, takie jak: likwidacja lub upadłość zakładu pracy, wypowiedzenie umowy o pracę z winy leżącej po stronie pracownicy, to zwolnienie jest uzasadnione i może nastąpić..
Czy można wrócić do pracy przed wnioskowanym końcem urlopu macierzyńskiego?
Tak, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim urlop musi być wykorzystany w wymiarze minimum 14 tygodni. Nie można wcześniej z niego zrezygnować i wnioskować o przerwanie. Poza tym pozostałą część urlopu musi wykorzystać ojciec, który jest pracownikiem (pracuje na umowę o pracę) i który jednocześnie będzie sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Należy pamiętać, że wniosek o rezygnację z dalszej części urlopu należy złożyć w terminie minimum 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęciem pracy.
Czym się różni urlop macierzyński od urlopu rodzicielskiego?
Potocznie mówimy „roczny urlop macierzyński”, jednak nie jest to określenie prawidłowe, bowiem w świetle prawa na ten roczny urlop składają się urlop macierzyński oraz rodzicielski. Urlopy te różnią się od siebie wymiarem czasowym oraz wysokością podstawy. Urlop rodzicielski może trwać od 32 do 34 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci. Wysokość zasiłku może wynosić 80 proc. lub 60 proc. podstawy wymiaru. Ponadto urlop rodzicielski, w przeciwieństwie do macierzyńskiego, może być udzielony obojgu rodzicom i mogą z niego korzystać jednocześnie.
Fundacja Prawo dla Mam