Wyliczony dzień porodu niekoniecznie będzie tym dniem, w którym dziecko rzeczywiście przyjdzie na świat – to tylko przybliżona data! Większość kobiet rodzi dzieci pomiędzy 39 a 41 tygodniem „lekarskiej” ciąży, czyli do tygodnia przed lub po wyznaczonym terminie.
Kiedy na teście ciążowym pojawią się upragnione dwie kreski, zazwyczaj umawiamy się na pierwszą ciążową wizytę u ginekologa. Ten na początku pyta nas o datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki i od tego dnia liczy tygodnie ciąży. Jest to o tyle zaskakujące, że przecież każda kobieta doskonale wie: „Jeśli mam miesiączkę, na pewno nie jestem w ciąży!”. Jak więc to rozumieć?
Normalna ciąża trwa u kobiety 38 tygodni. Rozpoczyna się w dniu poczęcia dziecka, czyli w dniu owulacji. Jednak mało która kobieta wie (nawet orientacyjnie), kiedy miała owulację. Natomiast zazwyczaj jest w stanie dokładnie podać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Stąd pomysł, aby liczyć długość trwania ciąży od miesiączki! Do rzeczywistego czasu trwania ciąży dodaje się 2 tygodnie, które w typowym cyklu upłynęły od miesiączki do momentu poczęcia. Zastosowanie takiego sposobu liczenia daje lekarzom podstawę do twierdzenia, że ciąża trwa 40 tygodni, choć tak naprawdę pierwsze dwa tygodnie są dodane sztucznie, tylko po to, aby ułatwić wyliczenia. A my jesteśmy zaskoczone, bo chociaż od poczęcia minęły tylko 3 tygodnie, lekarz do karty ciąży wpisze nam ich 5!
Mamy więc dwa sposoby wyliczenia dnia porodu:
- Do pierwszego dnia miesiączki dodaj 40 tygodni (czyli 9 miesięcy i 7 dni)
- Do dnia owulacji dodaj 38 tygodni (czyli dodaj 9 miesięcy i odejmij 7 dni)
U większości kobiet daty porodu wyliczone na oba te sposoby pokrywają się, a nawet jeśli występują kilkudniowe różnice, to nie mają one większego znaczenia.
Problem pojawia się wtedy, gdy cykle kobiety są nieregularne lub gdy wyjątkowo wystąpi jeden długi cykl (tak może się stać np. pod wpływem silnego stresu).
Wtedy termin porodu wynikający z wieku dziecka może istotnie różnić się od tego wyliczonego sposobem lekarskim. Gdy np. do poczęcia dojdzie w 28 dniu cyklu (po 4 tygodniach od początku miesiączki), dziecko będzie wystarczająco dojrzałe do opuszczenia łona matki dopiero po 42 tygodniach, licząc od rozpoczęcia miesiączki (4 tygodnie od miesiączki do poczęcia plus 38 tygodni ciąży), natomiast lekarze będą twierdzili, że ciążę należy rozwiązać już po 40 tygodniach.
Lepsze sposoby
Jeśli kobieta prowadzi obserwacje śluzu i/lub pomiar temperatury według zasad MRP (metod rozpoznawania płodności), może z kilkudniową dokładnością określić, kiedy doszło u niej do owulacji i poczęcia. Dzięki temu jest w stanie wyliczyć prawidłową datę porodu, nawet jeśli jej cykle są bardzo nieregularne! Dobrym sposobem określenia wieku dziecka jest także USG robione w pierwszych tygodniach ciąży. Lekarz na podstawie pomiarów ciała dziecka może ocenić jego przybliżony wiek i wyliczyć datę porodu.
Jednak – tak czy inaczej – wyliczony dzień porodu niekoniecznie będzie tym dniem, w którym dziecko rzeczywiście się urodzi – to tylko przybliżona data! Większość kobiet rodzi dzieci pomiędzy 39 a 41 tygodniem „lekarskiej” ciąży, czyli do tygodnia przed lub po wyznaczonym terminie.
Izabela Salata