Urlop tacierzyński należy się ubezpieczonemu ojcu dziecka i jest traktowany jako część urlopu macierzyńskiego.
Co to jest urlop tacierzyński?
Jest to specjalny rodzaj urlopu, przysługujący ubezpieczonemu ojcu dziecka, który podejmuje nad nim opiekę w celu umożliwienia matce dziecka szybszego powrotu do pracy. Należy podkreślić, że urlop ten nie ma swojej odrębnej nazwy w Kodeksie pracy. Jest więc traktowany jak część urlopu macierzyńskiego.
Komu przysługuje urlop tacierzyński?
Urlop tacierzyński przysługuje pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, ale też pracownikowi – innemu członkowi najbliższej rodziny. Warunkiem przyznania tego urlopu jest posiadanie ubezpieczenia. Należy to mieć na uwadze, decydując się na takie rozwiązanie. Bezrobotny ojciec nie ma szans na otrzymanie takiego urlopu.
Jak długo trwa urlop tacierzyński?
Zgodnie z art. 180 § 4 i 5 Kodeksu pracy, pracownica po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
- 1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko;
- 2) przez czas odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony –ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko – przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego, przypadającej po dniu rezygnacji przez matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego, w przypadku, gdy matka dziecka, po wykorzystaniu tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, zrezygnuje z jego dalszego pobierania.
Kiedy można wnioskować o urlop tacierzyński?
Urlop tacierzyński przysługuje po wykorzystaniu przez matkę dziecka 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po tym okresie może ona pozostałą część przekazać ojcu dziecka.
Gdzie należy złożyć wniosek o urlop tacierzyński i w jakim terminie?
Wniosek o urlop tacierzyński, a właściwie o przejęcie dalszej części urlopu macierzyńskiego, pracownik składa swojemu pracodawcy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Zgodnie z przepisami, matka dziecka powinna zgłosić taki fakt najpóźniej 7 dni przed powrotem do pracy. Zalecane jest jednak poinformowanie pracodawcy o powrocie do pracy z większym wyprzedzeniem, aby pracodawca mógł przygotować stanowisko pracy dla wracającej mamy. Pracownik starający się o urlop tacierzyński,wraz z wnioskiem o przejęcie części urlopu macierzyńskiego, składa oświadczenie o rezygnacji matki dziecka z dalszej części wspomnianego urlopu macierzyńskiego.
Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na urlop tacierzyński swojego pracownika?
Nie! Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić prawidłowo złożony wniosek pracownika.
Czy urlop tacierzyński jest płatny?
Tak. Jednak należy podkreślić, że zarówno na urlopie macierzyńskim, jak i rodzicielskim, jest wypłacany „zasiłek macierzyński”. Jego wysokość jest uzależniona od tego, czy np. wraz z wnioskiem o urlop macierzyński, wnioskujemy o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Może on wynosić 100 proc. lub 80 proc. podstawy.
Czy w trakcie urlopu tacierzyńskiego pracownik może zostać zwolniony?
Nie, ponieważ jest objęty taką samą ochroną przed zwolnieniem, jak kobieta na urlopie macierzyńskim.
Czym się różni urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego?
Urlop tacierzyński to w istocie rzeczy część urlopu macierzyńskiego. Jak wspomniano już wcześniej, może on trwać maksymalnie 6 tygodni. Natomiast urlop ojcowski jest urlopem uregulowanym w Kodeksie pracy. Trwa 2 tygodnie, może zostać podzielony na maksymalnie dwie części i zostać wykorzystany do ukończenia przez dziecko 2 lat.
Fundacja Prawo dla Mam