Częste pytanie: „Czy pigułki antykoncepcyjne są skuteczne?” to ważne pytanie… Tylko po pierwsze: jak to zbadać?
O skuteczności wybranej metody antykoncepcyjnej mówi odsetek kobiet zachodzących w nieplanowaną ciążę w pierwszym roku jej stosowania. W literaturze medycznej podaje się zazwyczaj dwa wskaźniki skuteczności metod antykoncepcyjnych. Pierwszy z nich to tzw. perfect use, czyli informacja o skuteczności w przypadku idealnego stosowania metody (np. kobieta nigdy nie zapomina połknąć pigułki, zawsze robi to o tej samej porze, prezerwatywa nie pęka, krążek dopochwowy się nie zsuwa itd.). Tym wskaźnikiem chwalą się producenci antykoncepcji, gdyż jest o wiele bardziej „marketingowy” niż drugi parametr – tzw. typical use. Ten z kolei określa skuteczność metody dla jej typowego stosowania przez typowego użytkownika, który bywa roztargniony, od czasu do czasu może o czymś zapomnieć, nie żyje z zegarkiem w ręku. Zatem typical use dla pigułek antykoncepcyjnych szacuje ich skuteczność nie w warunkach laboratoryjnych, lecz w zwykłym życiu. I jak się okazuje, rzeczywista skuteczność nie tylko pigułek, ale również innych metod zapobiegania ciąży, jest znacznie niższa niż zakładana w badaniach klinicznych.
„Rzeczywista skuteczność nie tylko pigułek, ale również innych metod zapobiegania ciąży, jest znacznie niższa niż zakładana w badaniach klinicznych”.
3 wnioski z ogólnonarodowych badań w USA
W Stanach Zjednoczonych cyklicznie przeprowadza się ogólnonarodowe badania na dziesiątkach tysięcy kobiet, dotyczące problemów płodności (National Survey of Family Growth). Dowiadujemy się o realnej skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych. Miernikiem tej skuteczności jest odsetek kobiet zachodzących w nieplanowaną ciążę w pierwszym roku używania danej metody (chodzi tu o rzeczywistą skuteczność danej metody, która jest znacznie niższa niż zakładana w badaniach klinicznych). Jakie wnioski płyną z tych badań?
- Na podstawie danych uzyskanych w wyniku dwóch kolejnych badań (za lata: 1995–2002) dowiadujemy się o realnej skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych. Badacze oszacowali, że ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę po roku stosowania danej metody wynosi w przypadku:
-
- środków plemnikobójczych – 28 proc.;
- prezerwatyw – 18 proc.;
- pigułek antykoncepcyjnych – 9 proc.;
- plastrów antykoncepcyjnych i krążków dopochwowych – 9 proc. („Contraception”, Vol. 83, 2011).
- Na podstawie badania z roku 1995 oszacowano wskaźniki zawodności poszczególnych metod antykoncepcji w czasie pierwszego roku stosowania. Badacze stwierdzili, że 47 proc. nieletnich niezamężnych kobiet, mieszkających razem z partnerem, doświadcza zawodności środka antykoncepcyjnego („Family Planning Perspectives”, Vol. 31, 1999).
- W szóstej edycji badania, przeprowadzonej w latach 2002–2003, poddano analizie dane dotyczące 7 643 kobiet. Na ich podstawie oszacowano zawodność poszczególnych metod antykoncepcji. Stwierdzono, że w okresie 12 miesięcy ich stosowania wynosiła ona w odniesieniu do:
- zastrzyków antykoncepcyjnych – 6,7 proc.;
- pigułek antykoncepcyjnych – 8,7 proc.;
- prezerwatyw – 17,4 proc.
- („Contraception”, Vol. 77, 2008).
- Dlaczego kobiety zapominają wziąć pigułkę?
W innych badaniach pytano 141 dorosłych kobiet o regularność w zażywaniu pigułki antykoncepcyjnej w ciągu trzech miesięcy. 68,1 proc. kobiet „ominęło” jedną lub więcej pigułek, a 48,9 proc. – dwie lub więcej w badanym okresie. Autorzy badania stwierdzają, że „nieplanowane ciąże, spowodowane niekonsekwentnym stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, są znaczącym problemem zdrowotnym w Stanach Zjednoczonych”.
Dlaczego kobiety nie zażyły pigułki/-ek? W badaniu kobiety podawały m.in. takie przyczyny:
- „daleko od domu” – 12,9 proc.,
- „zapomnienie” – 12,9 proc.,
- „brak nowego opakowania” – 10,5 proc.,
- „podróż” – 9,41 proc.,
- „presja obowiązków służbowych” – 8,06 proc.,
- „presja obowiązków szkolnych” – 4,3 proc. („Journal of Midwifery and Women’s Health”, Vol. 50, 2005).
Co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?
- Otyłość. Przy wskaźniku masy ciała BMI 25 (lub wyższym) zawodność pigułki może być nawet do dwóch razy wyższa.
- Niedojrzałość. Podobnie kobiety poniżej 20. roku życia częściej doświadczają zawodności pigułek antykoncepcyjnych.
Leki stosowane równolegle. Szereg antybiotyków zmniejsza skuteczność pigułki (m.in. amoksycylina, tetracyklina, rifampicyna). Także popularny paracetamol w dawce powyżej 4 g na dobę obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Podobnie działa… nadmiar soku z grejpfruta czy dziurawiec. Wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej mogą też mieć środki przeczyszczające, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe.
Kamila Gałuszka