Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka współorganizowało II Rekolekcje dla rodziców w żałobie po śmierci dziecka Tobie, Panie, zaufałem wespół z Ośrodkiem Formacji Liturgicznej w Zawichoście i Duszpasterstwem Rodziców Dzieci Utraconych przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Patronat nad rekolekcjami sprawowało Duszpasterstwo Rodziców Diecezji Sandomierskiej oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Rekolekcje miały zasięg ogólnopolski i trwały cztery dni: od 30 kwietnia do 3 maja 2019 r. Ten wyjątkowy czas skupienia i refleksji 20 rodziców przeżyło w Ośrodku Formacji Liturgicznej w Zawichoście k. Sandomierza.
W ramach programu rodzice otrzymali wsparcie w przepracowaniu żałoby poprzez posługę sakramentalną, kierownictwo duchowe, modlitwę indywidualną i wspólnotową, warsztaty psychologiczne oraz indywidualne i małżeńskie konsultacje psychologiczne. W ramach formacji liturgiczno-modlitewnej rodzice zawierzali siebie i zmarłe dzieci Bożemu Miłosierdziu – w pierwszy dzień zawierzano matki, w drugi dzień ojców, w trzeci zmarłe dzieci. Ostatni dzień rekolekcji miał charakter dziękczynny za dar ich życia. Szczególnym momentem rekolekcji była Msza święta zawierzenia utraconych dzieci Bożemu Miłosierdziu sprawowana przez ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. Udział Księdza Biskupa w rekolekcjach dopełniła wspólna kolacja z rodzicami.
Posługę rekolekcjonisty i ojca duchownego pełnił ks. dr Janusz Kościelniak, wykładowca katolickiej nauki społecznej i opiekun Duszpasterstwa Rodziców Dzieci Utraconych działającego przy krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Warsztaty i poradnictwo psychologiczne przeprowadziła dla rekolektantów doświadczona psycholog, mgr Alicja Furmanik. Do modlitwy metodą lectio divina wprowadziła rodziców s. dr Anna Hyszko CR, dyrektor Ośrodka Formacji Liturgicznej w Zawichoście. Koordynator ds. pogrzebów dzieci martwo urodzonych Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Piotr Guzdek, jako specjalista nauk o rodzinie wygłosił dla uczestników rekolekcji konferencje i udzielał indywidualnych konsultacji, odpowiadał za formację liturgiczną oraz animował przebieg całego wydarzenia.
Zamysłem organizatorów rekolekcji było konstruktywne towarzyszenie w żałobie przez wsparcie duchowe i psychologiczne rodzicom z doświadczeniem utraty dziecka w okresie prenatalnym, jak również dzieci, które odeszły w późniejszych okresach rozwojowych, bez względu na wiek i okoliczności śmierci. Rekolekcje stanowią przygotowanie do II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod patronatem metropolity krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego, w Dzień Dziecka – w sobotę, 1 czerwca br. Organizatorzy planują koleje edycje rekolekcji.
Piotr Guzdek