W Dzień Dziecka, 1 czerwca w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych.
Wydarzenie rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 12:00, której przewodniczyć będzie ks. bp. Jan Zając, biskup pomocniczy senior archidiecezji krakowskiej. Po Eucharystii, podczas nabożeństwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, zostanie odmówiony Akt zawierzenia utraconych dzieci Bożemu Miłosierdziu.
Do udziału w pielgrzymce zaproszone są rodziny, które doświadczyły straty dziecka, zarówno przed narodzeniem, jak i na późniejszych etapach jego życia, bez względu na wiek zmarłego dziecka i okoliczności jego śmierci.
O celu pielgrzymki mówi jej współorganizator, familiolog dr Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
„Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych ma tworzyć wspólnotę i pokazać rodzicom, że ich cierpienie jest dla Kościoła ważne, że Kościół chce im towarzyszyć i udzielić wsparcia. Pielgrzymka stanowi pewien przystanek na drodze żałoby, który ma przynieść wytchnienie, pocieszenie i doświadczenie solidarności duchowej ze strony wspólnoty Kościoła” – akcentuje dr Piotr Guzdek.
„Śmierć dziecka wiąże się z najtrudniejszą postacią żałoby. W przypadku śmierci dzieci nienarodzonych często jest to żałoba pozbawiona społecznego uznania, kwestionowana, banalizowana, wyparta. Po śmierci dziecka już narodzonego małżonkowie nierzadko doświadczają w swoim środowisku izolacji, ponieważ otoczenie nie wie, jaką postawę przyjąć wobec osieroconych, odczuwa lęk przed kontaktem z nimi. Stąd tak istotne są wszelkie gesty solidarności z rodzicami w żałobie, stworzenie przestrzeni, w której poczują się przyjęci i w pełni akceptowani” – tłumaczy.
Przed Mszą św. rozdawane będą świece oraz karty, na których będzie można zapisać imię utraconego dziecka lub wpisać dziecko nienarodzone, podając też imiona jego rodziców.
Karteczki z imionami utraconych dzieci zostaną złożone przy ołtarzu podczas Mszy świętej, a następnie wpisane do Księgi Dzieci Utraconych, którą prowadzi sanktuarium.
Pielgrzymkę organizują Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych Archidiecezji Krakowskiej.
To dawanie otuchy i wsparcia rodzinom przeżywającym trudną stratę dziecka, zapewnienia wyjątkowego momentu pożegnania. To nie tylko okazja do skupienia się na wspólnym żalu, ale także do podzielenia się nadzieją i wsparciem, co sprzyja procesowi uzdrowienia.
jb
Źródło: naszdziennik.pl