W 37. tygodniu życia Twoje dziecko jest już gotowe do życia „na zewnątrz”. Rozpoczyna się dla Was czas oczekiwania na spotkanie twarzą w twarz.
W tym czasie dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy. Jego ruchy mogą być bolesne. Rośnie niewiele. Może osiągnąć około 50 cm długości, waży około 3,3 kg.
Co się dzieje w 37.tygodniu ciąży?
Układ nerwowy maluszka jest ukształtowany, powstają nowe szlaki połączeń między komórkami nerwowymi. Ich stymulacja jest ważna, ponieważ połączenia nieużywane zanikają. Dlatego od samego początku tak ważny jest kontakt z małym człowiekiem przez dotyk, mowę, śpiew i muzykę, bodźce ruchowe (kołysanie) i (po narodzinach) wizualne. Jeszcze przed narodzeniem mózg Twojego dziecka pracuje pełną parą jak maszyna do zbierania i analizy danych. Warto jak najwcześniej zadbać o sprzyjające jego rozwojowi środowisko.
Układ trawienny maluszka też jest już gotowy, by wystartować. Przez ostatnie tygodnie dziecko traciło porastający jego ciałko meszek – i wypijało go w wodach płodowych. To z niego w jelitach zebrała się smółka, którą wydali wkrótce po narodzeniu.
Od kilku tygodni płuca produkują kortyzol, są więc gotowe do zaczerpnięcia pierwszego oddechu. Ostatnie przygotowania to pobieranie od Ciebie przeciwciał odpornościowych.
Dzidziuś urodzi się z niebieskimi oczami. Dopiero między 6. a 9. miesiącem życia oczy zaczną przybierać własny kolor.
Przygotuj się na wielkie wyjście
Wzrost maluszka jest zahamowany nie tylko z tego powodu, że ma on coraz mniej miejsca. Jest to też związane ze zmianami w łożysku, które częściowo zanika mniej więcej dwa tygodnie przed porodem. Według starożytnych Greków, dziecko czując, że wyczerpują się zasoby potrzebne mu do życia – ratuje się ucieczką. Jest w tym mądrość, ponieważ sygnał do porodu wychodzi od dziecka. W jego ciele pojawia się hormon powodujący skurcze. Tak naprawdę jest to więc Wasze wspólne wielkie wydarzenie, do którego oboje musicie się przygotować, zarówno od strony praktycznej, jak i mentalnie.
Jeszcze przed narodzeniem mózg Twojego dziecka pracuje pełną parą jak maszyna do zbierania i analizy danych. Warto jak najwcześniej zadbać o sprzyjające jego rozwojowi środowisko.
37. tydzień ciąży: poród?
Na pewno wybrałaś już szpital. Sprawdziliście, jak długo zajmuje dojazd w godzinach szczytu i w nocy? Wiecie, jak dojść na oddział położniczy? Warto zadbać o takie szczegóły, by nie dodawać sobie stresu. Zapewne szpitalna torba z rzeczami dla Ciebie i dziecka jest już przygotowana. A także teczka z wynikami badań, wymaganymi przez szpital. Czy zadbaliście o to, by przygotować plan porodu? Przykładowy można znaleźć tutaj. Jak mówi wiele położnych: porodu nie da się przewidzieć. Jednak plan jest po to, byś przemyślała, jaki chciałabyś mieć poród, co w jego trakcie jest dla Ciebie ważne. A także, byś poinformowała o tym personel medyczny. To jest Twoje prawo jako pacjentki – i taki jest cel planu porodu. Natomiast miej świadomość, że nie wszystko musi pójść zgodnie z tym planem. Może się zdarzyć, że nie wszystkie Twoje życzenia da się uwzględnić.
Jak się czujesz, mamo?
Twoja macica zapewne jest już nisko, więc oddychasz swobodniej. Dzidziuś prawdopodobnie przyjął pozycję główkową, najkorzystniejszą w czasie porodu. Jest Ci już bardzo ciężko i być może chciałabyś jak najszybciej urodzić. Bądź cierpliwa! Być może Twoje dziecko potrzebuje jeszcze trochę czasu. Staraj się jak najlepiej spędzić ten czas – odpoczywaj, rób to, co sprawia Ci przyjemność. Spędź czas z mężem. Bądź gotowa: już niedługo będziesz mogła przytulić Twoje maleństwo!
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
- Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
- Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018
- Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006