W poniedziałek, 8 sierpnia br., na Cmentarzu Podgórki Tynieckie w Krakowie zostało pochowanych 28 dzieci martwo urodzonych w krakowskich szpitalach. Liturgii pogrzebowej przewodniczył ks. dr Janusz Kościelniak, duszpasterz rodzin dzieci utraconych archidiecezji krakowskiej. Na Cmentarzu Podgórki Tynieckie znajdują się obecnie cztery zbiorowe groby dzieci martwo urodzonych.
W przypadku pisemnej rezygnacji rodziców z prawa do pochówku poronionego dziecka złożonej przed personelem medycznym szpitala, obowiązek urządzenia pogrzebu przechodzi na gminę. Zwłoki i szczątki płodowe podlegają bowiem ochronie prawnej i mają równorzędny status prawny, jak zwłoki i szczątki osoby zmarłej po narodzeniu. Wyprawienie przez gminę pochówku dziecka martwo urodzonego nieodebranego do pogrzebu indywidualnego przez rodzinę stanowi realizację obowiązujących przepisów prawa. Pogrzeb dziecka martwo urodzonego, pozostawionego w szpitalu bez pochówku rodzinnego, może zorganizować każda osoba i instytucja, jeżeli tylko dobrowolnie się do tego zobowiąże.
Z tej racji głównym organizatorem pogrzebu dzieci martwo urodzonych na Cmentarzu Podgórki Tynieckie była Gmina Kraków reprezentowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Od strony liturgicznej w przygotowanie ceremonii włączyło się Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych Archidiecezji Krakowskiej. Zainteresowani rodzice, o ile tylko wyrażają taką wolę, mogą uczestniczyć w pogrzebach zbiorowych urządzanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z podmiotami społecznymi.
Rodzice po poronieniu dziecka mogą zorganizować jego pogrzeb na każdym etapie ciąży niezależnie od tego, czy płeć zmarłego jest stwierdzona, czy też nie. Jeśli została zidentyfikowana na oddziale lub w wyniku badania genetycznego, osieroconym małżonkom przysługuje zasiłek pogrzeby, zasiłek macierzyński, urlop macierzyński i urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu dziecka. Koszty badania genetycznego można rozliczyć w ramach zasiłku pogrzebowego. Rodzice dokonują rejestracji martwego urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie karty zgonu i karty martwego urodzenia uzyskanych w szpitalu. W rezultacie otrzymują akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu. W przypadku niezidentyfikowania płci, nie otrzymują żadnego wsparcia socjalnego przy organizacji pogrzebu ze strony państwa, dlatego jego koszty muszą w całości pokryć z własnych środków. Wówczas podstawą pochówku dziecka jest wystawiana przez personel medyczny karta zgonu w części przeznaczonej dla administracji cmentarza. W konsekwencji nie jest możliwa rejestracja martwego urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i uzyskanie aktu urodzenia dziecka.
Pochówki organizowane przez gminę i organizacje społeczne są wyrazem szacunku lokalnej wspólnoty wobec dzieci zmarłych przed narodzeniem.
PG