Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne lub syte? By właściwie zareagować, trzeba umiejętnie odczytać jego zachowanie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
„Czy moje dziecko się najada?” – to jedno z ważniejszych pytań wczesnego macierzyństwa. Brak pewności w tym zakresie bywa kluczowym powodem dokarmiania mlekiem zastępczym, lecz nie jest wskazaniem do niego. W takim przypadku należy skontaktować się z zaufanym specjalistą w celu rozwiania wątpliwości, skontrolowania postępowania, oceny przyrostu wagi dziecka, jego umiejętności i skuteczności ssania.
Często w swojej poradni słyszę, że ktoś (personel medyczny, babcia itd.) stawia mamie zarzut, że głodzi dziecko. Dzieje się tak najczęściej jedynie na skutek interpretacji nieukojonego płaczu lub częstego ssania. Matka, nie mając pewności, czy dziecko się najada i nie znając objawów sytości, ulega presji środowiska i sięga po butelkę. Warto wiedzieć, po czym rozpoznać, że dziecko jest głodne lub syte. Najedzone dziecko nie płacze z głodu. Zachowanie (np. płacz przy piersi) dzieci niedojedzonych i przekarmionych może bardzo podobnie wyglądać. Płacz jest jedyną formą wyrażania wszelkiego dyskomfortu, bólu, frustracji. Najedzone dziecko może płakać po odłożeniu do łóżeczka i nie będzie to reakcja na głód, mimo że dziecko może wysyłać bardzo podobne sygnały. Nie tylko najedzone dzieci mogą chcieć ssać pierś. Dziecko może chcieć przy niej zasnąć albo się do niej przytulić. Inaczej zachowuje się przy piersi głodne dziecko (ssie aktywnie zaraz po przystawieniu), a inaczej najedzone dziecko, które chce się przytulić (ssie nie pobudzając piersi lub z bardzo krótką fazą aktywną).
Noworodki mogą mieć szczególne potrzeby ssania. Mogą być zmęczone porodem i nie mieć siły, aby za jednym przystawieniem odpowiednio zaspokoić głód. Mogą mieć jeszcze niewyćwiczoną buzię i potrzebować częstszego przystawiania. Takie dzieci mogą być przy piersi nawet kilkanaście razy na dobę. Warto im to umożliwić, ponieważ może to być ich norma. Noworodki dostawiamy do piersi, obserwując wczesne objawy głodu.
Nie tylko najedzone dzieci mogą chcieć ssać piersi. Pierś nie służy tylko do jedzenia. Dziecko może chcieć przy niej zasnąć albo się do niej przytulić.
Wczesne objawy głodu noworodka
- Kręcenie się, ziewanie, wysuwanie języka – wszystko może mieć miejsce jeszcze podczas snu (!!!), nawet po upływie 1–1,5 godziny od ostatniego karmienia.
- Przebudzenie mające miejsce nawet po 1–1,5 godziny od ostatniego karmienia. Płacz noworodka jest późnym objawem głodu!
Czy rzeczywiście moje dziecko nie dojada?
Mówiąc o dziecku karmionym wyłącznie piersią, przed ukończeniem 6. miesiąca, możemy sobie odpowiedzieć na to pytanie, obserwując je przez kilka dni. Nieukojony płacz kilkudniowego dziecka jest wskazaniem do przyjrzenia się, czy np. nie brakuje mu mamy. Może np. zbyt długo leży pod lampami lub nie radzi sobie ze ssaniem. Warto sprawdzić, czy wędzidełko nie jest za krótkie. Najlepiej zrobić to z pomocą zaufanego specjalisty (doradcy, konsultanta laktacyjnego). Nieukojony płacz niemowlęcia może również mieć mnóstwo innych przyczyn (np. chęć spania przytulonym do taty lub mamy, nuda, ból brzucha itd.). Obserwujmy, czy spełnione są poniżej wymienione zasady:
- Dziecko jest przystawiane minimum 8 razy na dobę.
- Dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi (leży na poduszce na wysokości piersi, całe na boku, nie tylko główka zwrócona do piersi, ale całe ciało, blisko przy mamie „brzuch do brzuszka”) i prawidłowo chwyta pierś (górna warga jest odwinięta, dolna jest wywinięta, szczęki szeroko rozwarte, pierś odpowiednio głęboko w buzi).
- Na początku przystawienia obserwujemy aktywne ssanie (5–15 minut, zależnie od wieku i umiejętności ssania), podczas którego słychać przełykanie pokarmu.
- Dziecko moczy minimum 6–8 pieluch na dobę. Mocz jest jasny, bezwonny.
- U dziecka do 6 tygodnia obserwujemy kilka lub kilkanaście papkowatych, jasnożółtych stolców.
Nieukojony płacz kilkudniowego dziecka jest wskazaniem do przyjrzenia się, czy np. nie brakuje mu mamy. Może np. zbyt długo leży pod lampami lub nie radzi sobie ze ssaniem.
- Przyrost wagi dziecka jest prawidłowy. Dzieci od 1–3 miesiąca przybierają 182–217 g na tydzień, od 4–6 miesiąca 476–504 g na miesiąc. Do szóstego tygodnia życia wagę kontrolujemy co tydzień, najczęściej podczas wizyt położnej środowiskowej. Jeżeli waga jest w normie, kolejne kontrole mają miejsce raz w miesiącu w poradni, podczas wizyty u pediatry. Waga dziecka, którego płacz trudno ukoić, jest wskaźnikiem najczęściej pomagającym rozstrzygnąć, czy płacze ono z głodu czy z przejedzenia.
- Dodatkowo może wystąpić mrowienie lub ucisk w piersi związany z wypływem mleka. Piersi mogą być pełniejsze przed karmieniem, miękkie po karmieniu. Te objawy mogą u niektórych kobiet nie występować, mimo prawidłowego przebiegu karmienia.
Objawy głodu niemowlęcia/małego dziecka
- Płacz.
- Pobudzone ruchy kończyn górnych i dolnych na widok mamy, piersi, butelki, pokarmu.
- Otwieranie ust i podążanie głową w stronę piersi, butelki, łyżki.
- Uśmiechanie się, gaworzenie i wpatrywanie się w opiekuna, wskazywanie palcem na pokarm podczas karmienia – to oznaki chęci kontynuowania jedzenia.
Objawy sytości starszego niemowlęcia/małego dziecka
- Zasypianie.
- Grymaszenie podczas jedzenia.
- Zwolnienie tempa przyjmowania pokarmu.
- Zaprzestanie ssania.
- Wypluwanie lub odmawianie wzięcia smoczka, piersi, łyżeczki, odpychanie smoczka, piersi, łyżeczki, zaciskanie ust.
Umiejętność odczytywania powyższych zachowań dziecka i odpowiednia reakcja na nie nazywana jest „wrażliwym lub reagującym karmieniem” (ang. responsive feeding). Jest nadrzędna w stosunku do wagi, objętości czy wartości kalorycznej zjedzonej porcji. Jeżeli dziecko, którego dietę rozszerzamy, przez dłuższy czas przyjmuje bardzo niewielkie porcje wprowadzanych produktów lub gdy coś nas niepokoi, warto skontaktować się z zaufanym specjalistą (doradcą, konsultantem laktacyjnym lub neurologopedą).
Iwona Koprowska