Już po raz drugi w Dzień Dziecka, 1 czerwca, rodziny przeżywające żałobę po śmierci dziecka pielgrzymowały do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Organizatorami spotkania modlitewnego było Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej oraz Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych działające od wielu lat przy łagiewnickim sanktuarium. Patronat nad wydarzeniem sprawował metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Pielgrzymka miała charakter ogólnopolski.
Przybyłych rodziców powitał kustosz sanktuarium, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. Wspólną modlitwę rozpoczął śpiew antyfony wielkanocnej Regina coeli. Centralnym punktem wydarzenia była Msza święta sprawowana pod przewodnictwem bpa Janusza Mastalskiego, sufragana archidiecezji krakowskiej. Na początku liturgii odczytano przesłanie abpa Marka Jędraszewskiego. Metropolita krakowski zwracając się w swoim liście do pielgrzymów stwierdził: Wielu z Was przybywa dzisiaj na to miejsce z sercem przenikniętym bólem i cierpieniem, związanym z utratą dziecka. W sercach wielu z Was zrodziło się jakże dramatyczne pytanie o obecność Boga, o Jego miłość i miłosierdzie. Jedyną odpowiedzią na nie pozostaje wiara. Arcybiskup odwołał się w komunikacie do przemówienia Jana Pawła II skierowanego do chorych dzieci i ich rodzin w Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu podczas czwartej pielgrzymki do Polski: Cóż jest bardziej oczyszczającego i przybliżającego do wszechmocnego i świętego Boga, jak nie cierpienie i ofiara niewinnego człowieka? By wypowiedzieć te słowa, trzeba mieć głęboko w sercu Osobę Chrystusa, Syna Bożego, Jego tajemnicę paschalną. Z kolei bp Janusz Mastalski w homilii prosił rodziny, aby otwarły się na uzdrawiającą łaskę sakramentu Eucharystii, która w obliczu śmierci jest niezawodnym źródłem chrześcijańskiej nadziei: Proszę Was o to, abyście z tej Eucharystii wyszyli umocnieni. Z taką świadomością: to dziecko jest z nami. Ten synek, ta córka jest z nami. Jest we mnie. W sercu, w pamięci. W prawdzie go już nie dotknę, nie pogłaskam, ale go kocham. A jak go kocham, to nigdy o nim nie zapomnę.
W procesji z darami członkowie Sodalicji Świętej Jadwigi złożyli na ręce celebransa karty z imionami zmarłych dzieci, które zostały wpisane do Księgi Dzieci Utraconych prowadzonej w sanktuarium. W przygotowanie liturgii zaangażowały się również Siostry Jadwiżanki. Oprawę muzyczną zapewnił chór sanktuaryjny pod dyrekcją dr. Krzysztofa Michałka, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie.
Po zakończeniu Mszy świętej dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, ks. dr Paweł Gałuszka, sprawował specjalne nabożeństwo zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu. W ramach nabożeństwa rodzice wysłuchali rozważania wprowadzającego Księdza Dyrektora. Żegnali swoje dzieci przez śpiew pieśni pożegnalnej Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam. W Koronce do Bożego Miłosierdzia przyzywali miłosiernej miłości Boga. W litanii do Wszystkich Świętych przywoływali wstawiennictwa patronów zmarłych dzieci. Przy zapalonych od paschału świecach wspólnie odmówili akt zawierzenia. Uroczystym Magnificat dziękowali za dar życia utraconych dzieci.
Na zakończenie pielgrzymki Piotr Guzdek, koordynator ds. pogrzebów dzieci martwo urodzonych w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, podziękował zgromadzonym rodzinom za przybycie i przedstawił pastoralne inicjatywy wsparcia rodzin w żałobie po śmierci dziecka. Stowarzyszenie wraz z Duszpasterstwem Rodzin Dzieci Utraconych, działającym przy sanktuarium, organizuje dla rodziców po stracie dwukrotnie w ciągu roku czterodniowe rekolekcje w terminie wiosennym i jesiennym. Obecnie powstaje także grupa wsparcia z sześciomiesięcznym programem towarzyszenia rodzicom w żałobie. W każdy drugi piątek miesiąca w bazylice łagiewnickiej jest celebrowana Msza święta z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Rodziny mają także możliwość sprawowania w sanktuarium w ustalonym terminie Mszy świętej na pogrzeb dziecka nieochrzczonego, z czego korzystają rodzice, którzy nie mieli możliwości pochowania ciała swojego dziecka, jak również rodzice z doświadczeniem przemocy prenatalnej. Uczestnicy pielgrzymki otrzymali materiały edukacyjne Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.
Pielgrzymka jest adresowana do wszystkich rodzin, które przedwcześnie utraciły swoje dzieci, nienarodzone i narodzone, bez względu na wiek dziecka i okoliczności jego śmierci. Uczestnikami spotkania są osieroceni rodzice, rodzeństwo i dziadkowie z całej Polski.
Piotr Guzdek, „Źródło”