Dokładna wiedza na ich temat i skrupulatne przestrzeganie zasad ich stosowania sprawią, że metody rozpoznawania płodności będą skuteczne.
Od jakiegoś czasu wymiennie funkcjonują w potocznym obiegu dwa skróty: NPR i MRP. Ten pierwszy, chyba bardziej rozpoznawalny, oznacza Naturalne Planowanie Rodziny, ten drugi, zapewne lepiej określający istotę rzeczy, oznacza Metody Rozpoznawania Płodności. Oba opisują tę samą grupę metod używanych do planowania rodziny, bazujących na obserwacji cyklu kobiety. NPR jest nazwą starszą, podkreślającą naturalność metod i ich rolę w planowaniu dzietności (czyli decydowaniu, kiedy dzieci mają pojawić się na świecie).
Jednak ostatnimi czasy sformułowanie „planowanie rodziny” o wiele częściej kojarzone jest ze staraniami o dziecko niż z odkładaniem poczęcia. Wiele osób traktuje obecnie Naturalne Planowanie Rodziny jako metodę na zaplanowanie poczęcia. Zresztą świetnie się w tej roli sprawdza, zarówno jako pomoc w rozpoznawaniu dni najbardziej płodnych, jak i jako metoda diagnostyki cykli zaburzonych.
W związku z tym, że metody naturalne mają również kojarzyć się z odkładaniem poczęcia, pojawiła się nowa, lepsza nazwa precyzyjnie określająca ich istotę – Metody Rozpoznawania Płodności. Są one sposobem na rozpoznanie, które dni w cyklu kobiety są w naturalny sposób niepłodne, a w które może dojść do poczęcia dziecka.
Rodzaje
Oceniając, które dni są płodne, a które nie są, posługujemy się dość precyzyjnymi wskaźnikami: obserwacją śluzu (który kobieta może zauważyć np. przy korzystaniu z toalety) oraz pomiarem porannej temperatury. Sposób wykorzystania tych wskaźników do określenia płodności zależy już od konkretnej metody, której używamy. Metod tych jest kilka. W Polsce najbardziej znane są:
- metody wielowskaźnikowe (bazujące na obserwacji śluzu i pomiarze temperatury): metoda Rötzera, metoda Kippleyów, metoda angielska,
- metody oparte tylko na obserwacji śluzu: model Creighton i metoda Billingsów,
- metoda termiczna.
Z metod tych możemy korzystać samodzielnie, decydując każdego dnia, czy jesteśmy płodne lub posiłkując się różnymi urządzeniami (np. bioself, Lady Comp i inne).
Uwaga! Aby Metody Rozpoznawania Płodności były skuteczne – niezbędna jest dokładna wiedza na ich temat i skrupulatne przestrzeganie zasad ich stosowania.
Sposób korzystania z Metod Rozpoznawania Płodności zależy wyłącznie od nas, użytkowników:
- Mogą posłużyć one do wyznaczenia dni najbardziej płodnych w cyklu, aby zwiększyć szanse, że starania o dziecko zakończą się sukcesem.
- Można wykorzystać je także do odkładania poczęcia – wtedy wskażą dni niepłodne, w których współżycie nie zaowocuje ciążą z prawie 100 proc. prawdopodobieństwem.
- Pozwolą kobiecie lepiej poznać funkcjonowanie swojego organizmu, zaobserwować, kiedy występuje owulacja, kiedy spodziewać się miesiączki (co ma szczególnie duże znaczenie przy cyklach nieregularnych).
- Wreszcie, w przypadku zaburzeń cyklu lub niepłodności, pomogą (przy wsparciu doświadczonego nauczyciela metody i/lub lekarza) ocenić, co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów i będą podstawą do dalszej, bardziej precyzyjnej diagnostyki.
A co z”kalendarzykiem”?
Dla wielu osób synonimem NPR jest „kalendarzyk”. Czy to faktycznie jest to samo? Słowem „kalendarzyk” opisuje się tzw. metodę kalendarzową, polegającą na wyliczaniu dni płodnych i niepłodnych przy wykorzystaniu wiedzy o długości dotychczasowych cykli kobiety. Stosowanie tej metody przynosiło dobre rezultaty w początkach XX w., czyli w epoce naszych prababek i babek. Przede wszystkim dlatego, że ich życie było spokojniejsze, cykle bardziej regularne, a wymagania co do skuteczności metod niezbyt wygórowanie.
Obecnie żyjemy w innym świecie. Jesteśmy niecierpliwe, nerwowe (co niestety często owocuje rozregulowaniem cykli) i chcemy wszystko kontrolować (więc oczekujemy 100 proc. skuteczności). Na szczęście mamy możliwość korzystania z bardziej nowoczesnych i skutecznych metod.
Izabela Salata