Misją nauczyciela akademickiego i pracownika nauki jest nie tylko prowadzenie rzetelnych badań naukowych, promocja kadry akademickiej, kształcenie oraz wychowanie kolejnych pokoleń studentów, ale także udział w ważnych debatach społecznych, zwłaszcza mających cywilizacyjne znaczenie. Do takich niewątpliwie należy ochrona życia i godności człowieka w prenatalnym stadium rozwoju, obecnie dyskryminowanego w Polsce ze względu na stan zdrowia. Zadziwia wprost okoliczność, że środowisko akademickie wyraża często sprzeciw wobec dyskryminacji poszczególnych grup społecznych z jakiejkolwiek przyczyny, równocześnie milcząc wobec niepodważalnego faktu stosowania w polskich szpitalach praktyk eugenicznej segregacji dzieci rozwijających się w łonach matek.
Nie uprzedzając orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze Ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zabieramy nasz głos, by dać jednoznaczne świadectwo niekwestionowanej prawdzie o godności osobowej nienarodzonych dzieci, kierując się nie tylko względami prawnymi, ale pierwszorzędnie przesłankami etycznymi, antropologicznymi i społecznymi. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszelkiej postaci dyskryminacji eugenicznej skierowanej przeciwko dzieciom w stadium prenatalnym, najsłabszym i wymagającym szczególnej ochrony członkom społeczeństwa.
Okoliczność uznania aktem normatywnym w randze ustawy względów eugenicznych za przesłankę dopuszczającą przerwanie życia człowieka w stadium prenatalnym narusza same podstawy konstytucyjnej gwarancji ochrony życia ludzkiego, poszanowania i ochrony godności człowieka oraz ochrony osoby przed bezpośrednią dyskryminacją. Ustawa przyznaje lekarzom uprawnienia do rozsądzania, które osoby będące nosicielami danych zespołów genetycznych i chorób letalnych spełniają kryterium eugeniczne w sposób wystarczający do ich uśmiercenia oraz jakie jednostki chorobowe mogą zostać do niego przyporządkowane. Zakres dyskryminacji eugenicznej osób nienarodzonych nie dotyczy dóbr i uprawnień drugo- i trzeciorzędnych, ale skutkuje pozbawieniem ich fundamentalnego dobra, jakim jest życie człowieka, oraz podstawowego prawa do jego ochrony. Każda bezpośrednia dyskryminacja, której bez wątpienia szczególną formą jest prenatalna segregacja osób z uwagi na eugeniczne kryterium zdrowotne, narusza godność człowieka i prowadzi do jego deprecjacji.
Przesłanka eugeniczna w dotychczasowym porządku prawnym oraz stosowanej wykładni prawa nie została wsparta na wymogu jednoznacznego stwierdzenia faktu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka lub rozwoju nieuleczalnej i zagrażającej jego życiu choroby, ale jedynie na powzięciu przez personel medyczny przekonania o „dużym prawdopodobieństwie” ich wystąpienia na podstawie badań prenatalnych lub innych przesłanek medycznych. Toteż istnieje ryzyko postawienia błędnej diagnozy, co potwierdzają coraz liczniejsze świadectwa rodziców dzieci, które wbrew wynikom badań prenatalnych prognozującym chorobę letalną narodziły się zdrowe. Uzyskanie jednak w sposób bezsporny potwierdzenia niekorzystnej diagnozy prenatalnej nie stanowi warunku uprawniającego do dyskryminacji chorych dzieci. Mimo że poprzez aborcje eugeniczne nierzadko uśmiercane są osoby, które po narodzinach zachowałyby zdolność do samodzielnego życia oraz wykazywałyby potencjał intelektualny i psychospołeczny wystarczający do ukończenia poszczególnych poziomów edukacji, w tym również studiów uniwersyteckich, i wykonywania zdobytego zawodu, także społecznego zaufania, oraz prowadzenia życia małżeńskiego i rodzinnego, to nie oznacza to, że ograniczenie terminacji ciąży wyłącznie do przypadków niewątpliwego ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia oraz nieuleczalnej choroby dziecka pozostawałoby zgodne z konstytucyjną ochroną człowieka przed bezpośrednią dyskryminacją i poszanowania jego godności. Przesłanka eugeniczna w swej wewnętrznej materii narusza bowiem konstytucyjne uprawnienia podmiotu, do którego zostanie odniesiona, niezależnie od szczegółowych regulacji jej stosowalności na poziomie ustawy i nadużyć, do których dochodzi w praktyce lekarskiej wbrew obiektywnej wykładni przepisów ją określających. Ewentualne doprecyzowanie nieostrego kryterium eugenicznego poprzez zawężenie go wyłącznie do osób obciążonych skrajnym upośledzeniem i chorobą faktycznie uniemożliwiającą nawet względnie samodzielną egzystencję nie zmieniłoby okoliczności zrelatywizowania i wprost naruszenia konstytucyjnych gwarancji dla życia ludzkiego przez sam fakt określania wartości zdrowia i życia osób nienarodzonych wedle miary eugenicznej oraz poddania ich selekcji prenatalnej.
Naszym zdaniem dla uzasadnienia aborcji eugenicznej jej propagatorzy posługują się nieprawidłową interpretacją praw prokreacyjnych, fałszywą koncepcją miłosierdzia i współodczuwania. Należy jednoznacznie odrzucić takie rozumienie praw prokreacyjnych, które zamiast chronić życie poczętego człowieka prowadzi do jego uśmiercenia. Aborcja – będąca sama w sobie najwyższą formą przemocy, odbierającą nienarodzonemu dziecku prawo do życia – nie dość, że nie jest aktem miłosierdzia ani wobec rodziców, ani wobec uśmiercanych dzieci, to jeszcze stanowi jawny przejaw wartościowania życia ludzkiego według rachunku eugeniczno-utylitarystycznego.
Ze smutkiem stwierdzamy, że zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego nie są otwarci na debatę o ochronie etycznej i prawnej dzieci w okresie prenatalnym, prowadzoną w oparciu o racjonalną argumentację etyczną i antropologiczną oraz rzetelne dane nauk biomedycznych, lecz odwołują się wyłącznie do emocji, demagogii i socjotechniki. Rozpowszechniana przez nich mentalność eugeniczna wprost przekłada się na presję wywieraną wobec rodziców przyjmujących z miłością poczęte dziecko pomimo niekorzystnej diagnozy prenatalnej. Pogłębiająca się tendencja społecznego przyzwolenia na prenatalną selekcję może doprowadzić do nowych form dyskryminacji rodziców z uwagi na podjęty trud wychowania chorego dziecka. W szerszym wymiarze milcząca lub, co gorsza, otwarta aprobata praktyk eugenicznych stosowanych wobec nienarodzonych dzieci, motywowanych stwierdzoną lub przewidywaną niepełno-sprawnością, przyniesie dramatyczne skutki w postaci dyskryminacji bezpośredniej osób narodzonych z zespołami genetycznymi i wadami rozwojowymi, stanowiącymi obecnie przesłankę do przeprowadzenia aborcji. Dalsze utrzymywanie dopuszczalności segregacji eugenicznej dzieci w prenatalnym wieku rozwojowym finalnie obróci się przeciwko pracownikom ochrony zdrowia, a szczególnie uderzy w prawo do wolności sumienia specjalistów położnictwa i ginekologii. W niektórych krajach zachodnioeuropejskich doprowadzenie do porodu dziecka z zespołem genetycznym jest coraz częściej uznawane za błąd w sztuce lekarza położnika. Jeśli aborcja eugeniczna zostanie podtrzymana w polskim porządku prawnym, to otworzy drogę do legalizacji preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej wykonywanej wyłącznie w celu eliminacji poczętych pozaustrojowo dzieci podejrzanych o defekt genetyczny, za czym coraz odważniej lobbują poszczególne gremia naukowe.
Z nadzieją oczekujemy zatem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Orzeczenie to wywrze daleko idący wpływ na postawy społeczne wobec osób z niepełnosprawnością. Prawna kwestia eugenicznej dyskryminacji dzieci w stadium prenatalnym pozostaje bowiem w ścisłym związku ze stosunkiem społeczeństwa do jego członków z różnymi postaciami niepełnosprawności. Ufamy, że polska Konstytucja chroni każdego człowieka, także tego nienarodzonego, przed dyskryminacją bezpośrednią oraz zapewnia mu poszanowanie jego prawa do życia i godności.
Kraków, 15 października 2020 r., Dzień Dziecka Utraconego
prof. dr hab. Artur Andrzejuk
lek. med. Maria Balcerzak
dr Marcin Baranowski
dr hab. Anna Barańska, prof. ucz.
dr Urszula Bejma
dr hab. Stanisław Biały, prof. ucz.
prof. dr hab. Tadeusz Biesaga SDB
dr n. med. Przemysław Binkiewicz
prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr
dr hab. Ewa Budzyńska
prof. dr hab. Józef Budzyński
lek. med. Wioletta Burek
dr n. med. Jennifer Castaneda
prof. dr hab. Krystyna Chałas
prof. dr hab. Bogdan Chazan
dr hab. Imelda Chłodna-Błach
dr hab. Sławomir Chrost, prof. ucz.
dr hab. Maria Chuchra, prof. ucz.
dr hab. Marek Czachorowski, prof. ucz.
dr hab. Agnieszka Czechowicz, prof. ucz.
dr n. med. AlinaDeluga
lek. med. Tomasz Dmochowski
dr Paweł Drobny
dr hab. Urszula Dudziak, prof. ucz.
dr hab. Henryk Gasiul, prof. ucz.
dr hab. Jacek Adam Goleń, prof. ucz.
lek. med. Piotr Gratkowski
lek. med. Anna Gręziak
dr inż. Stanisław Grochmal, prof. ucz.
prof. dr hab. Jan Holeksa
dr hab. Jarosław Horowski, prof. ucz.
dr n. med. Anna Irzmańska-Hudziak
dr inż. Mirosław Jabłoński
dr hab. Jarosław Jagieła, prof. ucz.
dr Robert Janusz SJ
dr hab. Wojciech Kajtoch, prof. ucz.
prof. dr hab. Dariusz Kasprzak OFMCap.
lek. stom. Jadwiga Kazana
dr inż. Adam Kisiel
dr Mirosław Kiwka
prof. dr hab. Jan Kochel
dr Karolina Komsta-Tokarzewska
dr hab. Piotr Kopiec, prof. ucz.
dr n. med. Elżbieta Kortyczko
dr Beata Kostrubiec-Wojtachnio
dr Zbigniew Kulesz
dr hab. inż. Anna Kumaniecka
lek. med. Barbara Kwiecińska-Czaplińska
dr hab. Małgorzata Laskowska, prof. ucz.
prof. dr hab. Marian Machinek
dr hab. Piotr Magier
dr hab. Adam Maj, prof. ucz.
prof. dr hab. Władysław Majkowski
dr hab. Anna Maliszewska, prof. ucz.
dr Aldona Małyska
prof. dr hab. Bronisław Mierzwiński
lek. med. Tadeusz Młynarczyk
prof. dr hab. Piotr Morciniec
dr Robert Mroczka
dr Dorota Narewska
dr hab. Marek Nieznański
dr hab. Tomasz Nowicki, prof. ucz.
dr n. med. Bogdan Obrzut
dr hab. Teresa Olearczyk, prof. ucz.
prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska-Kufel
dr Cezary Opalach
dr hab. Maria Opiela, prof. ucz.
dr hab. Danuta Opozda, prof. ucz.
dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. ucz.
dr hab. Elżbieta Osewska, prof. ucz.
dr hab. Kazimierz F. Papciak SSCC, prof. ucz.
dr inż. Agnieszka Petryk
prof. dr hab. Wojciech Polak
dr hab. Marcin Polkowski, prof. ucz.
dr hab. Monika Marta Przybysz, prof. ucz.
dr inż. Monika Pytka
dr hab. Bohdan Rożnowski, prof. ucz.
lek. med. Grażyna Rybak
dr hab. Maria Ryś, prof. ucz.
prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz
dr Dorota Skrocka
dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. ucz.
dr n. med. Grażyna Słopecka-Borej
dr inż. Monika Solecka
dr hab. Andrzej Jakub Sowiński, prof. ucz.
prof. dr hab. Józef Stala
dr hab. Witold Starnawski, prof. ucz.
dr Mariusz Sulkowski
lek. med. Maria Szczawińska
dr Iwona Szewczak
dr n. med. Magdalena Szymańska
dr hab. Jan Szymczyk, prof. ucz.
prof. dr hab. Dorota Śliwa
dr hab. Cezary Taracha, prof. ucz.
prof. dr hab. Piotr Tomasik
dr Tomasz Tylutki
prof. dr hab. inż. Andrzej Urbaniak
prof. zw. dr hab. Edward Walewander
dr Katarzyna Wojtanowicz
dr hab. n. med. Jolanta Wasilewska
lek. med. Tadeusz Wasilewski
prof. dr hab. inż. Bogusław Więcek
dr hab. Iwona Wieżel
dr hab. Ryszard Zajączkowski, prof. ucz.
dr Aldona Zakrzewska
prof. dr hab. Radosław Zenderowski
lek. med. Bożena Żygadło
dr hab. Alicja Żywczok, prof. ucz.
dr hab. Magdalena Żywiec, prof. ucz.
Źródło: „Nasz Dziennik”, Piątek, 16 października 2020, nr 242 (6900)
Fot.: Zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com