Wojciech Zięba, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, wziął udział w konferencji „Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?”, zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną. Wydarzenie odbyło się 21 maja (wtorek) o godz. 12.00 w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
W konferencji uczestniczyli również:
Siostra Beata Zawiślak USJK, Członkini Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet
Anna Piotrowska, Rzeczniczka Fundacji Małych Stópek
Siostra Ewa Jędrzejak, boromeuszka, Prezes Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu
Alicja Zyznarska, mama Tomka – dziecka z niepełnosprawnością
Podczas konferencji, która zgromadziła ekspertów i aktywistów z zakresu pomocy kobietom w trudnych sytuacjach życiowych, omówiono szereg inicjatyw zarówno ze strony Kościoła, jak i państwa, mających na celu wsparcie matek w kryzysowych okolicznościach. Rozmawiano między innymi o formach pomocy dla matek w niechcianych ciążach, zagrożonych ciążach, a także otrzymywaniu wsparcia przez samotne matki oraz rodziny dotknięte stratą dziecka.
Podczas konferencji zaprezentowany został raport Katolickiej Agencji Informacyjnej, ukazujący skalę pomocy, na jaką mogą liczyć kobiety ze strony Kościoła w Polsce oraz instytucji powstałych z inspiracji chrześcijańskiej. Raport ten jest cennym źródłem informacji, pokazującym konkretne działania i inicjatywy wspierające kobiety w trudnych sytuacjach życiowych.
Nasze Stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w dyskusji, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat wsparcia oferowanego kobietom. Wierzymy, że wspólne działania i wymiana wiedzy między różnymi organizacjami i instytucjami mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeb kobiet i skuteczniejszego niesienia pomocy.
Wsparcie ze strony Kościoła i państwa
Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, podczas konferencji zwrócił uwagę na pomoc, jaką rodziny dzieci ciężko chorych i niepełnosprawnych mogą otrzymać od państwa.
W 2023 r. roku Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powołało Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop zakazowi pracy”, któremu udało się doprowadzić do zniesienia niesprawiedliwego zakazu pracy dla rodziców wychowujących ciężko chore dzieci i równocześnie pobierających świadczenie pielęgnacyjne.
Wojciech Zięba podkreślił, że przedtem rodziny były zmuszone ponosić całkowite koszty utrzymania i opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami. To powodowało, że poziom ubóstwa w tych rodzinach był znacznie wyższy niż w innych. Według danych z 2021 roku, około 70% rodzin z osobą z niepełnosprawnością miało trudności z zakupem leków.
Dzięki wprowadzonym zmianom, zniesiono zakaz pracy dla osób pobierających świadczenia związane z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem. Teraz każda taka rodzina otrzymuje 4000 zł miesięcznie, co zbliża wsparcie do faktycznych kosztów utrzymania ciężko chorego dziecka, które wynoszą około 5000–6000 zł miesięcznie.
Wojciech Zięba odniósł się także do raportu Ordo Iuris, który dotyczy dostępnych form pomocy dla matek w trudnych ciążach. Wyraził wątpliwości co do niektórych tez zawartych w raporcie, zwłaszcza dotyczących braku miejsc w domach samotnych matek. Zięba podkreślił, że raport nie porusza w dostateczny sposób problemów osób wychowujących niepełnosprawne dzieci, gdzie wciąż jest wiele do zrobienia, szczególnie w zakresie rehabilitacji, finansowania sprzętu, szkolnictwa oraz wsparcia po ukończeniu 18 roku życia.
Zgodnie z raportem, jednym z braków w Polsce jest dostęp do rzetelnej informacji na temat hospicjów perinatalnych, które mogłyby być istotnym wsparciem dla rodzin oczekujących na narodziny dziecka z wadą letalną.
Działania na rzecz ochrony ludzkiego życia
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka założone w 1999 roku, intensyfikuje swoje działania na rzecz ochrony życia człowieka od poczęcia. W ramach swojej misji organizuje szereg inicjatyw edukacyjnych, pomocowych i modlitewnych.
Wśród działań Stowarzyszenia znajdują się webinary, które skierowane są do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony ludzkiego życia. Dodatkowo, wydaje biblioteczki pro-life zawierające broszury edukacyjne, które pomagają w prowadzeniu merytorycznych rozmów. Letnia Akademia Pro-Life to kolejna inicjatywa, w ramach której uczestnicy z całej Polski mogą pogłębić swoją wiedzę na temat zagadnień bioetycznych. Stowarzyszenie organizuje również konkursy dla dzieci, młodzieży i studentów oraz wystawy promujące wartość życia. Cykl Projekt Life, publikujący regularne komentarze na kanale YouTube, pozwala na śledzenie bieżących wydarzeń związanych z ochroną życia w Polsce i na świecie. Stowarzyszenie wspiera również materialnie potrzebujące kobiety w ciąży oraz rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.
Niebagatelnym elementem działalności jest pomoc samotnym matkom, które opuszczają domy samotnej matki, ośrodki pomocowe lub kryzysowe. Dla kobiet w ciąży w trudnych sytuacjach rodzinnych i materialnych oraz dla ojców spodziewających się narodzin dziecka udostępniony jest Telefon Zaufania Pro-Life.