Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ludzie cierpiący na poważne lub nieuleczalne choroby, ale nie znajdujący się w stanie terminalnym, będą mieli prawo do medycznie wspomaganego samobójstwa.
W Kolumbii eutanazja legalna jest od 1997 roku. Po zalegalizowaniu aborcji na początku tego roku, kolumbijski rząd poszedł o krok dalej i zalegalizował medyczną pomoc w umieraniu na własne życzenie tym osobom, które nie są bezpośrednio zagrożone śmiercią. Jest to pierwszy kraj w Ameryce Południowej, który uchwalił takie prawo.
Rozszerzenie eutanazji odbyło się na drodze sądowej. Rozpoczęło się od złożenia pozwu do sądu przez pro-eutanazyjną grupę DescLAB, która argumentowała, że odmowa udzielenia medycznej pomocy w samobójstwie wobec osób chorych, narusza ich podstawowe „prawo do godnej śmierci.”
Orzeczenie zostało zatwierdzone przez sześciu z dziewięciu sędziów, którzy utrzymali w mocy, że wszystkie inne kryteria, takie jak „dotkliwy ból fizyczny lub psychiczny” oraz choroba, która czyni życie „niegodnym życia” będą nadal miały zastosowanie do osób poszukujących zakwalifikowania się na śmierć.
Dyrektor ds. badań DescLAB, Lucas Correa, w filmie wideo powiedział: „To nowy mechanizm, który pozwala nam uzyskać dostęp do bezpłatnej, bezpiecznej i wspomaganej medycznie śmierci. To decydujący krok dla naszego kraju, dla umocnienia naszej pozycji jako jednego z najbardziej postępowych na świecie w odniesieniu do prawa do godnej śmierci.”
Chociaż aborcja jest często uważana za pierwszoplanową kwestię obrony życia, wielu aktywistów ostrzegało, że przyzwolenie na wspomagane samobójstwo nieuchronnie doprowadzi do coraz większej pobłażliwości wobec tego, kto kwalifikuje się do zabiegu, i ostatecznie skończy się systemem, który drastycznie i jednoznacznie podważy wartość ludzkiego życia. Niestety Kanada szykuje się na zalegalizowanie medycznego wspomagania również w sytuacji osób chorych psychicznie.
Konferencja Episkopatu Kolumbii jest głęboko zaniepokojona i wezwała władze do podjęcia decyzji mających na celu ochronę życia, „a nie jego zniszczenie”.
„Jako społeczeństwo jesteśmy wezwani do przyjmowania życia i zachowania go z wdzięcznością; do wybrania, w każdych okolicznościach, niezbędne narzędzia naukowe i wsparcie duchowe, aby otoczyć je znaczeniem i dowartościować” – wskazali.
Biskupi wyrazili solidarność z cierpiącymi i przypomnieli, że „ważne jest, aby miłość Chrystusa przełożyć na konkretne gesty modlitwy, miłości, służby i towarzyszenia w obliczu bólu, jak Dobry Samarytanin w Ewangelii, który uleczył rany swojego brata w potrzebie z serdecznym miłosierdziem, używając oleju pocieszenia i wina nadziei”.
JB
Źródło: lifesitenews.com, catholicnewsagency.com