Czuje i reaguje. Wie, że lubi hamak. Uczy się, zapamiętuje. Jednym słowem: niby w brzuchu, a już pełnia życia.
Wszystkie nasze zmysły są już aktywne w okresie prenatalnym. Słuch: dziecko rusza się, gdy usłyszy donośny dźwięk; smak: rozróżnia smaki wód płodowych (zbadano, że gdy są słodkie, połyka ich więcej); wzrok: zmianą rytmu serca reaguje na nagłe oświetlenie brzucha matki; węch: jest zdolne do rozróżniania przyjemnych i nieprzyjemnych zapachów; dotyk: już w siódmym tygodniu podrażnienie skóry w okolicach warg powoduje reakcję całego ciała.
Co czuje dziecko w brzuchu?
Dziecko przed narodzeniem można przestraszyć, gdy np. jego mama kichnie. Przeprowadzono badania, które wykazały, że gdy kobiety oglądały horrory, ich nienarodzone dzieci po 20 minutach zaczynały intensywnie kopać. Także tętno dzieci gwałtownie rosło. „Silne napięcie emocjonalne matki może wpływać na aktywność płodu, co wyraża się przyspieszeniem pracy jego serca” – pisze prof. A. Malarewicz w podręczniku położnictwa i ginekologii. Dzieje się tak, gdyż najprawdopodobniej hormony stresu od matki przenikają przez łożysko do organizmu dziecka.
Dlaczego lubimy hamak?
Już w brzuchu u mamy uczymy się świata. Pamięć prenatalna kształtuje nasze reakcje w późniejszym życiu. Rozluźnia nas przyjęcie pozycji płodowej, przyciemnione światło (przypominające półmrok i przytulność macicy, kołysanie (podobne do rytmu oddechu i ruchów ciała matki) czy rytmiczne dźwięki (przypominające bicie jej serca).
„Wyrazem pamięci z prenatalnego okresu życia jest przyjmowanie przez noworodka pozycji płodowej zaraz po urodzeniu, w późniejszym zaś okresie życia pozycja ta (zwinięcie w kłębek) daje rozluźnienie we śnie i w chwilach stresu” – pisze dr n. med. J. Deszcz. „Pamięć ograniczonej przestrzeni wokół ciała w okresie płodowym odzwierciedla się także w relaksie, jaki daje odpoczynek w dużym i miękkim fotelu. Dochodzi do tego jeszcze pamięć środowiska wodnego, wyrażająca się ulubionym przez wielu odpoczynkiem w wannie wypełnionej ciepłą wodą” – dodaje naukowiec.
Co słyszy dziecko w brzuchu?
Naukowcy z Wydziału Neuropsychologii paryskiego Uniwersytetu Kartezjusza zaobserwowali, że miesięczne niemowlę pamięta muzykę, której słuchało w okresie prenatalnym (w trzecim trymestrze). Badaniom poddano 25 kobiet w ciąży, z tylu też kobiet składała się grupa kontrolna. Kobietom w ciąży puszczano dwa razy dziennie muzykę graną na pianinie. Po narodzinach dzieci obserwowano ich reakcję na tę samą melodię oraz reakcję dzieci z grupy kontrolnej. U wszystkich niemowląt poddanych eksperymentowi stwierdzono zmiany w rytmie bicia serca, wskazujące na to, że pamiętają muzykę słuchaną przed narodzeniem.
Gdy kobiety oglądały horrory, ich nienarodzone dzieci po 20 minutach zaczynały intensywnie kopać.
Ciekawą historię zawarł prof. Włodzimierz Fijałkowski w książce pt. „Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia” (Częstochowa 2012). „Lekarz [w szkole rodzenia – przyp. red.] opowiedział o niezwykłej przygodzie młodego dyrygenta, który pewnego dnia ćwiczył z orkiestrą po raz pierwszy Koncert na skrzypce i wiolonczelę Jana Brahmsa. Na pulpicie miał rozłożoną partyturę. Już na początku wykonywania utworu zauważył, że zna nuty, które jakby wyskakiwały mu z partytury, zanim przewróci kartę. Nie mógł pojąć, skąd się to bierze, skoro dotychczas nie miał okazji zetknąć się bliżej z tym utworem. Po skończeniu próby udał się do domu i opowiedział matce o tym niezwykłym zdarzeniu. Jego mama była wiolonczelistką. Dowiedziawszy się, jaki utwór był przyczyną tego zaskoczenia, zamyśliła się przez chwilę. Nagły błysk w jej oczach zaświadczył, że rozwiązała tę zagadkę. Był to utwór, który całymi godzinami, z wielkim uporem ćwiczyła przed występem na koncercie. Działo się to wówczas, gdy jej syn miał sześć miesięcy (życia płodowego – przyp. red.). Pamięć go nie zawiodła”.
Czy w brzuchu słychać głos matki?
W artykule przeglądowym opublikowanym w 2012 roku w czasopiśmie „Seminars in Fetal & Neonatal Medicine” przedstawiono wyniki badań dotyczących rozwoju dzieci przed narodzeniem: „Reakcje płodu na bardzo głośny dźwięk zaobserwowano od 26. tygodnia. Pod koniec ciąży (od 36. tygodnia) płód reaguje na zewnętrzny hałas takimi odruchami jak skręcenie głowy czy przyspieszenie bicia serca. Na tym etapie ciąży płód nie tylko jest w stanie odbierać dźwięki, ale także je odróżniać. Ponadto reaguje na głos matki”.
Czy dziecko przed narodzeniem czuje emocje?
Psycholog rozwojowy prof. Emma Werner (Uniwersytet Kalifornia) badała na Hawajach kobiety w ciąży i ich dzieci po porodzie. Stwierdziła, że te z kobiet, które miały negatywny stosunek do ciąży lub które w czasie ciąży przeszły traumę, częściej doświadczały komplikacji w czasie porodu. Co więcej: ich dzieci częściej rodziły się z niedowagą niż u matek bez podobnych doświadczeń!
Kamila Gałuszka