Przed zajściem w ciążę warto zadbać o swoje zdrowie i wykonać badania profilaktyczne wykluczające różne zagrożenia dla zdrowia dziecka.
Planując ciążę, marzymy o ślicznym, zdrowym bobasie, uśmiechającym się do nas z łóżeczka. Aby jednak nasze marzenia mogły się spełnić, warto zadbać o swoje zdrowie i wykonać badania profilaktyczne, które wykluczą różne zagrożenia dla naszego dziecka. Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w przebiegu ciąży ma stan organizmu matki przed ciążą. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak się o ten organizm zatroszczyć.
O co zatem warto zadbać?
- Kontrolna wizyta u ginekologa – lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, wykona badanie USG, aby sprawdzić, czy Twoja macica zbudowana jest prawidłowo, a także zleci podstawowe badania.
- Jeśli w ciągu ostatniego pół roku nie rozbiłaś cytologii, ginekolog w czasie wizyty zrobi też wymaz z szyjki macicy do badania cytologicznego (pod kątem zmian nowotworowych) oraz oceny występowania stanu zapalnego (m.in. chlamydii).
- Morfologia krwi – najbardziej podstawowe badanie, które pozwoli ogólnie ocenić, czy jesteś zdrowa, czy nie cierpisz na anemię i czy nie powinnaś zadbać o uzupełnienie niedoborów, np. żelaza.
- Badanie hormonu TSH (z krwi) – pomoże ocenić, czy Twoja tarczyca działa prawidłowo. Hormony tarczycy mają duży wpływ zarówno na Twoją płodność, jak i zdrowie dziecka, więc bardzo ważne jest uregulowanie ich poziomów jeszcze przed ciążą.
- Badania przeciwciał z krwi, wykluczające choroby zagrażające dziecku:
- o różyczka
- o toksoplazmoza
- o kiła
- o wirusowe zapalenie wątroby typu B (wzw B)
- o Choroby te są bardzo niebezpieczne dla dziecka w okresie ciąży, mogą powodować poronienia lub poważne wady rozwojowe. Badanie przeciwciał pomoże stwierdzić, czy nie przebywasz właśnie jednej z tych chorób – często kobieta przechodzi je bezobjawowo i dla niej są one zupełnie niegroźne. Wynik potwierdzi też obecność przeciwciał, które uchronią Cię przed zachorowaniem w czasie ciąży. Jeśli poziom przeciwciał jest zbyt mały, konieczne może okazać się szczepienie (np. na różyczkę), które powinno być wykonane przynajmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą.
- Przyjmowanie codziennie kwasu foliowego w dawce 0,4mg, które chroni dziecko przed wadami cewy nerwowej oraz zapewnia jego właściwy wzrost.
- Kontrolna wizyta u dentysty – pozwoli ocenić stan twoich zębów i ewentualnie wyleczyć stany zapalne i ubytki. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na wapń, więc stan uzębienia może się pogorszyć. Niewyleczone stany zapalne zębów mogą też wpływać na ogólny stan zdrowia i utrudniać zagnieżdżenie zarodka.
- Jeśli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą (niedoczynność tarczycy, cukrzycę, nadciśnienie itp.), zrób badania kontrolujące stan organizmu. Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, powiedz mu, że planujesz ciążę i dopytaj, czy w tej sytuacji Twoje leczenie nie powinno się zmienić. Dowiedz się, czy leki, które przyjmujesz, są bezpieczne dla dziecka; jeśli nie – poproś o zmianę na inne, mniej szkodliwe. Dopytaj się także, czy leczenie zmieni się, gdy już będziesz w ciąży – wiele chorób wymaga dostosowania dawek do zmienionego funkcjonowania organizmu kobiety w tym czasie.
Dowiedz się, czy leki, które przyjmujesz, są bezpieczne dla dziecka; jeśli nie – poproś o zmianę na inne, mniej szkodliwe.
- Rezygnacja z używek – jeśli palisz papierosy lub często sięgasz po alkohol, czas najwyższy to zmienić! Kobieta w ciąży powinna unikać zarówno nikotyny, alkoholu, jak i narkotyków – nawet najmniejsze ilości tych substancji mogą negatywnie wpływać na dziecko. Przygotowując się do ciąży, warto zatem zerwać z nałogami i nie narażać dziecka w pierwszych dobach po poczęciu na kontakt z niebezpiecznymi związkami chemicznymi.
- Unormowanie masy ciała – jeśli ważysz za dużo lub za mało, wskazane jest osiągnięcie prawidłowej masy ciała jeszcze przed zajściem w ciążę – możesz sugerować się normami dla wskaźnika BMI. Nieodpowiednia masa ciała może wpływać negatywnie na twoją płodność, a także zwiększać ryzyko chorób w czasie ciąży (np. nadciśnienia).
Podsumowując: jeszcze zanim zajdziesz w ciążę – masz wiele do zrobienia! Ale myśl o zdrowiu twojego dziecka doda Ci skrzydeł!
Magdalena Urlich