W Kaplicy Słowackiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbył się dzień skupienia dla rodziców po śmierci dziecka. Rodzice wzięli udział we Mszy św., sakramencie pokuty i konferencji oraz mieli możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Dominika Savio.
Spotkanie rodziców odbyło się w Kaplicy Matki Bożej Siedmiobolesnej w dolnej Bazylice Mszą świętą, podczas której ks. dr Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych Archidiecezji Krakowskiej, zwrócił uwagę na otwartość w przezywaniu własnego bólu po śmierci dziecka, należy wówczas dostrzec rodzeństwo czy dziadków w żałobie, by łatwiej przejść przez ten trudny czas.
„My wszystkiego nie będziemy w stanie pojąć, zrozumieć dlaczego tak się dzieje, lecz Bóg patrzy dalej, widzi więcej. Może kiedyś okaże się już tu na ziemi, że zrozumiemy dlaczego tak się stało, że Pan Bóg potrafi z wszystkiego wyprowadzić dobro. A może dopiero kiedyś w wieczności przyjdzie to zrozumienie, że Bóg wiedział, że Bóg miał plan, że nas nie zostawił i doprowadzi człowieka do tego, co związane z wiarą, do zaufania. (…) czasem w życiu pojawiają się bardzo trudne chwile, a czasami nawet wyrzucamy coś Panu Bogu. – Ale to tak ważne, żeby przedrzeć się przez to i powiedzieć: „Boże, ja tego nie potrafię pojąć, ale ufam, że Ty wiesz więcej i dasz mi to poznanie, abym i ja zrozumiał”– podkreślił ks. dr Janusz Kościelniak.
Po Mszy św. została wygłoszona pierwsza konferencja, po której miało miejsce spotkanie formacyjne z rodzicami dzieci utraconych, którzy podzielili się swoim świadectwem.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka było jednym z organizatorów tego spotkania. Dr Piotr Guzdek zwrócił uwagę, że ten czas jest ważnym elementem duchowym w żałobie rodziców po stracie dziecka: „Jest to pewien przystanek na drodze żałoby, moment w procesie uzdrowienia rodziców po śmierci dziecka, który chcemy, aby był momentem ściśle duchowym. Obecnie w towarzyszeniu rodzicom osieroconym dominanty zyskuje perspektywa psychologiczna, jest ona ważna dla osób wierzących, ale dla nich ważna jest również rzeczywistość duchowa, a więc doświadczenie obecności Boga w okresie żałoby. Chcemy pokazać rodzicom, że droga żałoby jest taka, jaką przeżyli uczniowie w drodze do Emaus – wskazał dr Piotr Guzdek.
Spotkane zakończyło się przyjęciem szkaplerza św. Dominika Savio, nazywanego patronem od kołyski.
„Czemu służy dzień skupienia dla rodziców w żałobie po śmierci dziecka?” – dr Piotr Guzdek, familiolog z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka – Radio Maryja – Aktualności Dnia:
JB