Tylko życie ma przyszłość!

dr inż. Antoni Zięba

Szukaj
Close this search box.

Bruksela: międzynarodowe targi dziećmi

Surogacja. Fot.: www.tvp.info

W Bruk­se­li roz­po­czę­ły się mię­dzy­na­ro­do­we Tar­gi Dzie­cię­ce – Men Ha­ving Ba­bies. Pod­czas te­go spo­tka­nia bo­ga­te pa­ry ge­jow­skie są in­for­mo­wa­ne o moż­li­wo­ściach wy­na­ję­cia su­ro­gat­ki i sprze­da­ży dzie­ci. A to wszyst­ko dzie­je się w Bel­gii mi­mo praw­ne­go za­ka­zu su­ro­ga­cji komercyjnej.

„Men Ha­ving Ba­bies” to mię­dzy­na­ro­do­we, ob­woź­ne tar­gi dzie­ci. Ten event miał już miej­sce w Pa­ry­żu i Taj­pej a te­raz od­by­wa się w Bruk­se­li, na­to­miast za mie­siąc prze­nie­sie się do Tel-Awiwu.

Dzie­ci na­zy­wa­ne są „pro­duk­tem”, a ich koszt wy­no­si od 90 tys. do 150 tys. do­la­rów. W pa­kie­cie pa­ra ge­jow­ska do­sta­je: wy­na­ję­cie ma­ci­cy na dzie­więć mie­się­cy, udzie­la­na jest im po­moc praw­na, do­star­cze­nie ma­te­ria­łu bio­lo­gicz­ne­go, opła­ty za prze­lo­ty i hotele.

Tar­gi ze wzglę­du na pan­de­mię ko­ro­na­wi­ru­sa od­by­wa­ją się hy­bry­do­wo – część pre­zen­ta­cji jest oso­bi­ście, a część za po­śred­nic­twem Internetu.

Moż­na zo­ba­czyć tam pa­ry ge­jów trzy­ma­ją­cych się za rę­ce, któ­rzy prze­cho­dzą z jed­ne­go sto­iska na dru­gi. Tam prze­glą­da­ją pro­spek­ty. Moż­na za­ży­czyć so­bie kon­kret­ną ra­sę, płeć, ko­lor wło­sów lub oczu dziecka.

Su­ro­ga­cja ko­mer­cyj­na jest za­ka­za­na w Bel­gii, ale jak wi­dzi­my nikt nie przej­mu­je się obo­wią­zu­ją­cym pra­wem. Swo­je­go sprze­ci­wu nie wy­ra­zi­ły na­wet or­ga­ni­za­cje, któ­re ostat­nio moc­no wal­czą o pra­wa ko­biet. Nie prze­szka­dza im trak­to­wa­nie ko­biet jak in­ku­ba­to­rów do wy­na­ję­cia. Prze­cież su­ro­ga­cja gro­zi uprzed­mio­to­wie­niem ko­biet i spro­wa­dza­niem ich cia­ła do ma­ci­cy, ko­mer­cyj­ne­go na­rzę­dzia. Wie­le su­ro­ga­tek de­cy­du­je się na wy­na­ję­cie ma­ci­cy z po­wo­dów fi­nan­so­wych. Nikt nie przej­mu­je się ich lo­sem, po­dob­nie jak lo­sem dzie­ci, któ­re tra­fia­ją w rę­ce ho­mo­sek­su­ali­stów. Upodle­nie ko­biet przed­sta­wia­ne jest tu ja­ko wiel­kie do­bro­dziej­stwo i pra­wo człowieka.

W więk­szo­ści państw eu­ro­pej­skich su­ro­ga­cja jest cał­ko­wi­cie nie­le­gal­na m.in. w Pol­sce, Au­strii, Buł­ga­rii, Chor­wa­cji, Niem­czech, Nor­we­gii czy Hisz­pa­nii. O su­ro­ga­cji sta­ło się ostat­nio gło­śno za przy­czy­ną ukra­iń­skiej klin­ki, któ­ra opu­bli­ko­wa­ła w in­ter­ne­cie film po­ka­zu­ją­cy ko­ły­ski 46 dzie­ci, któ­re nie zo­sta­ły ode­bra­ne przez za­ma­wia­ją­cych je klien­tów, z po­wo­du wy­wo­ła­ne­go pan­de­mią za­mknię­cia gra­nic. Przy tej wła­śnie oka­zji w wie­lu kra­jach uak­tyw­ni­ły się śro­do­wi­ska ho­mo­sek­su­al­ne, któ­re za­czę­ły w me­diach spo­łecz­no­ścio­wych oswa­jać lu­dzi z tym pro­ce­de­rem. O tym jak w pra­wo­daw­stwie po­wo­li nor­ma­li­zu­je się „ma­ci­ce do wy­na­ję­cia” świad­czą gło­śne hi­sto­rie zna­nych ce­le­bry­tów. Ric­ky Mar­tin i je­go part­ner Jwan Yosef zde­cy­do­wa­li się na usłu­gi su­ro­gat­ki, któ­ra uro­dzi­ła im dziecko.

 

JB
Źró­dło: https://www.tvp.info

 

Udostępnij
Tweetnij
Wydrukuj