Apelujemy do Posłanek i Posłów o obniżenie skali określającej potrzebę wsparcia do 50 pkt. Bez tego wiele osób niezdolnych do pracy pozostanie bez środków do życia czy na leczenie. Przypominamy, że skala w ustawie o świadczeniu wspierającym była wzorowana na hiszpańskiej skali BVD, ale w Hiszpanii wsparcie rozpoczyna się już od 25 punktów. Polskie rozwiązania docelowo też powinny dążyć do tego poziomu.
Szanowni Państwo!
Zwracam się do Pani w związku z Ustawą o świadczeniu wspierającym.
Jej uchwalenie jest pierwszym od 30 lat systemowym rozwiązaniem, znacząco poprawiającym sytuację rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Ustawa spełnia postulaty stawiane przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz bardzo szerokie środowisko, działające na rzecz dzieci dotkniętych niepełnosprawnościami.
Zaproponowany przez Senat kształt ustawy wprowadza zapis dotyczący dorosłych osób z niepełnosprawnością, które będą otrzymywały świadczenie wspierające w nowym systemie. Mówi on, że świadczenie będzie przyznawane osobom, które uzyskają minimum 50 pkt. w skali określającej potrzebę wsparcia.
Apelujemy o przyjęcie tej poprawki i obniżenie skali do 50 pkt. Bez tego wiele osób niezdolnych do pracy pozostanie bez środków do życia czy na leczenie. Przypominamy, że skala w ustawie o świadczeniu wspierającym była wzorowana na hiszpańskiej skali BVD, ale w Hiszpanii wsparcie rozpoczyna się już od 25 punktów. Polskie rozwiązania docelowo też powinny dążyć do tego poziomu.
Wyrażam nadzieję, że rozszerzenie skali opieki nad osobami z niepełnosprawnościami będzie realną i konstruktywną pomocą oraz kontynuacją podejścia przeciwko eugenicznemu wykluczaniu ludzi chorych. To szansa na kolejne sprawiedliwe rozwiązania, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku.
Wojciech Zięba
Pełnomocnik Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy