Szanowna Pani Senator!
Szanowny Panie Senatorze!
Zwracam się do Państwa w związku z Ustawą o świadczeniu wspierającym.
Jej uchwalenie jest pierwszym od 30 lat systemowym rozwiązaniem, znacząco poprawiającym sytuację rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Ustawa spełnia postulaty stawiane przez Komitet, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz bardzo szerokie środowisko osób, działających od wielu lat na rzecz dzieci dotkniętych niepełnosprawnościami.
Ustawa nie tylko zniesie zakaz pracy dla ich opiekunów, ale także przyjmuje rozwiązania dla osób pobierających świadczenia, a prowadzących gospodarstwo rolne. Ustawa dostrzega też rodziny, w których żyje więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością i przyznaje świadczenia na każde z nich.
Są to wreszcie rozwiązania sprawiedliwe, a co za tym idzie – konieczne do wprowadzenia.
Zaproponowany przez Sejm kształt ustawy wymaga pewnych zmian. Gorąco więc apeluję o większe zatroszczenie się o potrzeby dorosłych osób z niepełnosprawnością, które będą otrzymywały świadczenie wspierające w nowym systemie. Na obecnym etapie ustawy niepokoi zapis, mówiący, że świadczenie będzie przyznawane osobom, które uzyskają minimum 70 pkt w skali określającej potrzebę wsparcia.
Przyjęcie takiego rozwiązania pozostawi rzeszę osób niezdolnych do pracy bez świadczenia i środków do życia czy na leczenie.
Apelujemy o obniżenie tej skali do 50 pkt.
Wyrażam nadzieję na konsensus wokół tych propozycji – podobny, jaki miał miejsce w Sejmie, gdzie ustawa przeszła niemal jednogłośnie. To budujący przykład sprawnej demokracji, działającej w imieniu najbardziej wykluczonych.
Wojciech Zięba
Pełnomocnik Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”