Co roku około pięciu tysięcy Polek przegrywa walkę z rakiem piersi. USG i mammografia raz na rok, do tego regularne samobadanie piersi, dieta antynowotworowa – to wiemy. Są jednak czynniki, zwiększające ryzyko raka, o których mówi się zdecydowanie za mało.
Przerywanie ciąży było długo trywializowane jako zabieg, mający przypominać wyrwanie zęba. Jednak gdy literatura medyczna o skutkach aborcji dla zdrowia kobiety zaczęła się wzbogacać o nowe raporty z badań, przestano lekceważyć konsekwencje aborcji dla fizycznego zdrowia kobiety. Wciąż jednak słychać głosy, że konsekwencje aborcji dla psychiki kobiet są jedynie wymysłem jej przeciwników. Tymczasem wśród licznych niekorzystnych dla kobiety konsekwencji zdrowotnych usunięcia dziecka znajduje się również ta, która w dzisiejszych czasach przeraża chyba najbardziej: zwiększone ryzyko nowotworu.
Prawa kobiet
Na pewnie tragiczny paradoks naszych czasów zwracają autorzy periodyku naukowego amerykańskiego stowarzyszenia lekarzy i chirurgów: „W czasach, gdy prawa kobiet akcentowane są tak otwarcie na arenie politycznej, godnym pożałowania jest fakt, że tym samym kobietom odmawia się prawa do poznania prawdy o raku piersi, którego zwiększone ryzyko spowodowane jest aborcją” („Journal of American Physicians and Surgeons”, Vol. 10, 2005). Aborcję przedstawia się jako przedmiot wolnego wyboru, jednocześnie przemilczając prawdę o jej negatywnych konsekwencjach zdrowotnych dla kobiety. Takie przemilczanie neguje prawo kobiet do posiadania informacji, niezbędnych przy podejmowaniu ważnych dla nich decyzji.
Przebyta aborcja ma większy wpływ na ryzyko wystąpienia raka piersi niż nieprawidłowy wskaźnik masy ciała.
7 faktów o związku aborcji z nowotworami
- Ryzyko zachorowania na raka piersi po przebyciu aborcji jest dwukrotnie większe – mówią naukowcy z Harvardu. Badania przeprowadzone przez zespół reprezentujący harwardzką szkołę zdrowia publicznego w Bostonie (USA) polegały na porównaniu 820 ateńskich pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem piersi z 795 pacjentkami oddziału ortopedycznego oraz 753 zdrowymi osobami, odwiedzającymi pacjentki w tym szpitalu. Wśród kobiet, które rodziły, wykazano związek pomiędzy aborcją dokonaną przed pierwszym porodem a ryzykiem raka piersi – przeprowadzona aborcja zwiększała to ryzyko o 2,06 razy („International Journal of Cancer”, 1995).
- Każda kolejna aborcja dramatycznie zwiększa to ryzyko. W Chinach przebadano 263 kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi i 457 kobiet z grupy kontrolnej. Wykazano, że u kobiet, które przeszły dwie lub więcej aborcji, ryzyko zachorowalności na raka piersi było 12,3 razy większe, a wśród kobiet z doświadczeniem jednej aborcji – o 2,5 razy większe niż u kobiet z grupy kontrolnej („Asian Pacific Journal of Cancer Prevention”, 2012).
- Aborcja powoduje większy wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi niż otyłość. W Iranie poddano badaniu 250 kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi oraz 500 kobiet z grupy kontrolnej. Stwierdzono, że jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka piersi jest przebyta aborcja. U kobiet po aborcji ryzyko wystąpienia raka piersi było o 62 proc. większe niż u kobiet z grupy kontrolnej. W badaniu wykazano, że przebyta aborcja ma większy wpływ na ryzyko wystąpienia raka piersi niż nieprawidłowy wskaźnik masy ciała („Asian Pacific Journal of Cancer Prevention”, 2007).
- Aborcja powoduje większy wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi niż bierne palenie. Z kolei badacze ze Sri Lanki stwierdzili, że przebyta aborcja zwiększa ponad trzykrotnie ryzyko zachorowalności na raka piersi i stanowi większe ryzyko dla kobiety niż bierne palenie („Cancer Epidemiology”, 2010).
- Aborcja zwiększa ryzyko występowania nowotworu jajnika. Jeśli chodzi o ryzyko zachowania na raka jajnika, to aborcja jest groźniejsza niż poronienie samoistne – stwierdzili naukowcy po przebadaniu pacjentek z 27 szpitali w Wietnamie. Przeanalizowali 262 przypadki raka jajnika i ustalili, że u kobiet, które przeszły aborcję, ryzyko zachorowalności jest zwiększone 1,5 razy, natomiast poronienie samoistne nie zwiększa tego ryzyka („Contraception”, 2001).
- Aborcja zwiększa ryzyko występowania nowotworu endometrium (to błona śluzowa wyściełająca macicę). Badacze z Uniwersytetu Minnesota przeanalizowali dane prawie 25 tysięcy kobiet w wieku 55–69 lat, mieszkających w stanie Iowa. Wśród kobiet, które przeszły aborcję, ryzyko zachorowania na nowotwór endometrium było 2,5 raza większe niż wśród ich rówieśniczek bez doświadczenia aborcji („American Journal of Epidemiology”, 1996).
Przebyta aborcja należy do grupy czynników zakażenia wirusem HPV o wysokim ryzyku. W Hongkongu objęto badaniami 2 080 kobiet, które zgłosiły się na przesiewowe badania w kierunku raka szyjki macicy. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego wśród kobiet, które nie przeszły aborcji, miało miejsce w 3,1 proc. przypadków, u kobiet po aborcji – 5,4 („The Journal of Infectious Diseases”, 2002).
Kamila Gałuszka