Tylko życie ma przyszłość!

dr inż. Antoni Zięba

Szukaj
Close this search box.

12 absolutnie niezwykłych rzeczy, które Twoje dziecko robiło, zanim się jeszcze urodziło

12 absolutnie niezwykłych rzeczy, które Twoje dziecko robiło, zanim się jeszcze urodziło. Fot.: Wikimedia Commons

Jest cu­dow­ne, na­wet kie­dy ro­bi kup­kę. A jak się pięk­nie śli­ni! Nie­po­wta­rzal­ne i je­dy­ne na świe­cie – Two­je dziec­ko. A wiesz, ja­kie już by­ło nie­sa­mo­wi­te, za­nim się urodziło?

  1. Mia­ło mię­dzy dwa a trzy mi­li­me­try i już bi­ło mu ser­ce. Ser­ce dziec­ka za­czy­na bić 21. dnia od poczęcia.
  2. Nie mia­ło jesz­cze dwóch cen­ty­me­trów wzro­stu, a moż­na by­ło ob­ser­wo­wać dzia­ła­nie je­go mó­zgu. W szó­stym ty­go­dniu od po­czę­cia moż­na za­re­je­stro­wać fa­le elek­tro­ma­gne­tycz­ne wy­sy­ła­ne przez mózg dziecka.
  3. By­ło za­le­d­wie kil­ka mi­li­me­trów więk­sze, kie­dy za­czę­ło roz­róż­niać sma­ki. Na­ukow­cy wska­zu­ją, że kub­ki sma­ko­we wy­stę­pu­ją u em­brio­nów ludz­kich w siód­mym ty­go­dniu cią­ży. Wy­ka­za­no, że słod­ki smak sty­mu­lu­je prze­ły­ka­nie, na­to­miast smak gorz­ki i kwa­śny po­wo­du­je, że płód po­ły­ka mniej wód.
  4. Du­żo mniej­sze niż Twój te­le­fon ko­mór­ko­wy (wzrost po­ni­żej dzie­wię­ciu cen­ty­me­trów, wa­ga mniej niż 30 gra­mów), a już ro­bi­ło mi­ny. Marsz­czy­ło brwi. Zie­wa­ło i prze­cią­ga­ło się.
  5. W dzie­sią­tym ty­go­dniu cią­ży dziec­ko za­czy­na­ło prze­ja­wiać naj­wcze­śniej­sze ozna­ki pra­wo- bądź leworęczności.
  6. Wy­da­je Ci się, że te­raz jest ru­chli­we i ani się nie zo­rien­tu­jesz, a już wdra­pu­je się na scho­dy? W czwar­tym mie­sią­cu od po­czę­cia Twój ulu­bie­niec wy­ko­ny­wał ok.20 ty­się­cy róż­nych ru­chów w cią­gu dnia.
  7. „Ja­kie ma ślicz­ne wło­ski! Po ta­tu­siu” – mó­wią ciot­ki. (Ty wiesz swo­je: to po To­bie, a ciot­ki my­li Two­ja far­ba. Choć nie po­win­na – masz pięć cen­ty­me­trów od­ro­stu i ze­ro cza­su na fry­zje­ra). A czy wiesz, kie­dy za­czę­ły ro­snąć? W czwar­tym mie­sią­cu od poczęcia.
  8. „Ma czkaw­kę. Oooo, jak słod­ko, ma­mo, słu­chaj ona/on ma czkaw­kę!” – dzwo­nisz do ma­my, mi­mo że dzwo­ni­łaś do niej ja­kieś 17 mi­nut te­mu w spra­wie te­go, jak cu­dow­nie Two­je dziec­ko zie­wa. OK, ma­ma zro­zu­mie wszyst­ko. Wiedz jed­nak, że Twój bo­bas czkaw­kę mie­wa już od ja­kie­goś czas. To zna­czy od pią­te­go mie­sią­ca ciąży.

W szó­stym ty­go­dniu od po­czę­cia moż­na za­re­je­stro­wać fa­le elek­tro­ma­gne­tycz­ne wy­sy­ła­ne przez mózg dziecka.

  1. Wszyst­kie wie­my, że jed­nak naj­cu­dow­niej­sze jest, kie­dy śpi. Sny u pło­dów (fa­za REM, tzn. szyb­kich ru­chów ga­łek ocznych i ma­rzeń sen­nych), w cza­sie któ­rej na­stę­pu­je doj­rze­wa­nie mó­zgu (po­rząd­ko­wa­nie wra­żeń i od­czuć, ich se­lek­cjo­no­wa­nie i za­pa­mię­ty­wa­nie) po­ja­wia się w szó­stym mie­sią­cu ciąży.
  2. A jak uro­czo Two­je dziec­ko się bu­dzi i otwie­ra oczy! „Ma­aaaamo, otworzył/a wła­śnie oczy, mu­szę koń­czyć!” Otwar­cie oczu u dziec­ka w fa­zie pre­na­tal­nej na­stę­pu­je w siód­mym mie­sią­cu. Wte­dy za­czy­na od­róż­niać świa­tło od ciemności.
  3. To prze­cież ni­by oczy­wi­ste, że w brzu­chu dziec­ko od­dy­cha przez pę­po­wi­nę i pierw­szy od­dech zła­pie do­pie­ro po po­ro­dzie. Ale Two­je dziec­ko jest tak nad­zwy­czaj­ne, że jesz­cze w brzu­chu… od­dy­cha. Mię­śnie klat­ki pier­sio­wej roz­wi­ja­ją się u ma­lu­cha w oko­li­cach czwartego/piątego mie­sią­ca. Wte­dy moż­na za­ob­ser­wo­wać ru­chy klat­ki pier­sio­wej pło­du (imi­tu­ją­ce od­dech je­go mamy).
  4. My­śla­łaś, że nie bę­dziesz „ta­ką” mat­ką. Że to Cię nie do­pad­nie. Ten ab­so­lut­ny za­chwyt nad wszyst­kim, co zwią­za­ne z Two­im dziec­kiem. A jed­nak. 🙂 Po­zo­sta­je Ci tyl­ko dy­stans i le­ciut­ki śmiech z sa­mej sie­bie. Śmiej się jak naj­wię­cej (Kie­dy ma­ma się śmie­je, jej dziec­ko w brzu­chu pod­ska­ku­je jak na tram­po­li­nie. Do­słow­nie… trzę­sie się ze śmiechu).

 

Ka­mi­la Gałuszka

Udostępnij
Tweetnij
Wydrukuj