Konferencja
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
„Jak mówić dziś o aborcji?
30 lat prawnej ochrony życia w Polsce”
Kraków, UPJP2, 12 stycznia 2023 r.
miejsce: aula Biblioteki Głównej UPJPII, ul. M. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wymagana jest rejestracja poprzez poniższy formularz:
7 stycznia 1993 roku polski Sejm przyjął ustawę o ochronie życia człowieka. To był jej pierwszy kształt. Daleki od ideału. Cisi zwycięzcy tamtego dnia wiedzieli, że to dopiero początek długiej pracy.
30 lat minęło, jak jeden dzień. Dla części działaczy pro-life to całe ich dojrzałe życie, rośnie jednak grono tych, którzy są coraz to młodsi od ustawy i nie znają mrocznej rzeczywistości PRL‑u, w której rodziło się marzenie o Polsce wolnej od aborcji. W tak wielopokoleniowym gronie różne mamy doświadczenia, a przez to inną wrażliwość i różne narracje. Różnimy się w ocenie środków i metod, mówimy różnymi językami, inaczej też oceniamy zagrożenia. Co warto ocalić z doświadczenia pierwszych polskich pro-liferów, a o czym absolutnie nie wolno zapominać? Czego potrzebują dzisiejsi młodzi ludzie, by z przekonaniem i zaangażowaniem kontynuować aktywną troskę o ochronę ludzkiego życia w przestrzeni prywatnej i publicznej? Wreszcie, jakie wymiary społecznej troski o ochronę życia człowieka szczególnie wołają o uważność teraz, gdy dwie najgroźniejsze przesłanki do aborcji mamy w Polsce usunięte?
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka od ponad dwudziestu lat działa na rzecz obrony życia człowieka z myślą o tym, by dla każdego ocalonego ludzkiego życia z równym zaangażowaniem stwarzać przyjazną i bezpieczną przestrzeń do dalszego rozwoju. Realizujemy to od lat poprzez organizowanie wsparcia finansowego dla rodzin w ramach kilku funduszy, pozytywną edukację dzieci, młodzieży i dorosłych oraz przez animowanie wspólnoty modlitwy.
Organizując wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II konferencję popularno-naukową „Jak mówić o aborcji? 30 lat ustawy o ochronie życia człowieka w Polsce”, chcemy podsumować trzy ostatnie dekady ruchu pro-life – docenić osiągnięcia tego czasu i określić zadania na przyszłość w trzech obszarach: historii i prawa, medycyny i społeczeństwa oraz mediów.
To wydarzenie kierujemy w pierwszej kolejności do licealistów, studentów i wychowawców, zapraszając do spotkania międzypokoleniowego. Bo wspominając przeszłość, chcemy rozmawiać przede wszystkim o przyszłości.
Transmisja na żywo:
Program:
8.15 – 9.00 Poranna kawa, rejestracja
9.00 Otwarcie konferencji
Blok historyczno-prawny
9.15 – 9.35 Krótka historia społecznego oporu wobec aborcji. Przypadek polski, red. Tomasz Rowiński („Christianitas”, „DoRzeczy”)
9.35 – 9.55 Etyka medyczna a prawo – za czy przeciw życiu?, ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga (UPJPII)
9.55 – 10.10 Sesja pytań
10.10 – 10.30 Przerwa na kawę
Blok medyczno-społeczny
10.30 – 10.50 Hospicja perinatalne – bo jest wybór! Model wsparcia rodziców dzieci z wadą letalną, Radosław Skubis (Hospicjum Alma Spei)
10.50 – 11.10 Słodko-gorzki sukces. Zapomniane dzieci z niepełnosprawnościami, Wojciech Zięba (PSOŻC)
11.10 – 11.25 Sesja pytań
11.25 – 12.25 Przerwa na lunch
Blok media-społeczeństwo
12.25 – 12.45 Od metafor wojennych po visual storytelling – strategie narracji pro-life we współczesnych mediach, dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin (UPJPII)
12.45 – 13.05 Spór o aborcję. Społeczna manipulacja, Magdalena Guziak-Nowak (PSOŻC)
13.05 – 13.20 Sesja pytań
13.20 – 13.35 Przerwa na kawę
13.35 Projekcja filmu dokumentalnego „Tam Ktoś jest!”
14.00 Zamknięcie konferencji
Red. Tomasz Rowiński – historyk idei, publicysta, redaktor, autor licznych książek-wywiadów poruszających zagadnienia wiary i teologii w kontekście kultury i czasów najnowszych, jak również ważnych eseistycznych książek: Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa oraz Królestwo nie z tego świata. O zasadach Polski katolickiej na podstawie wydarzeń nowszych i dawniejszych. Publikował także w takich tytułach jak m.in. „Rzeczpospolita”, Tygodnik „Plus Minus”, „Tygodnik Powszechny”, „Znak”, „Polonia Christiana”, „Kultura Liberalna”, „Teologia Polityczna”, „Pressje”, „Nowa Konfederacja”. Redaktor prowadzący portalu „Christianitas” oraz członek zespołu tygodnika „Do Rzeczy”. Nominowany do Nagrody „Dobry Dziennikarz” 2022.
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga SDB – filozof, etyk, bioetyk, teoretyk etyki medycznej, były wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Ignatianum w Krakowie. Rozwija etykę personalistyczną Karola Wojtyły, bioetykę chrześcijańską oraz proponuje odnowioną wersję hipokratejskiej etyki medycznej. Autor licznych publikacji naukowych z dziedziny bioetyki oraz etyki lekarskiej, które nie unikają najbardziej drażliwych i trudnych zagadnień, argumentując na rzecz humanistycznego kierunku rozwoju biotechnologii i medycyny. Wśród nich warto wymienić m.in.: Spór o etykę medyczną. Teleologizm E. D. Pellegrino a kontraktualizm R. M. Veatcha oraz Podstawy etyki i bioetyki (zob. www.biesaga.info). Wieloletni, ceniony autor „Medycyny Praktycznej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu oraz Komisji Etyki Medycznej PAN.
Dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin – medioznawca, specjalista w dziedzinie nauk o komunikacji społecznej i media relations. Pracownik naukowy na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i w Szkole Doktorskiej UPJPII, wykładowca na studiach podyplomowych Master od Business Administration (MBA) i na Wydziale Humanistycznym AHG w Krakowie. Członek sekcji aksjologii mediów Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Autorka licznych artykułów i książek naukowych poświęconych znaczeniu języka i obrazu w komunikacji w wymiarze etyczno-aksjologicznym, w tym zagadnieniu obecności idei w przekazach medialnych oraz perswazji w środkach społecznego przekazu. Wiceprzewodnicząca Rady Programowej Radia Kraków, ekspert w Centrum Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego. Laureatka Nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji im. dr. Pawła Stępki za najlepsze wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych za książkę Lokowanie idei w reklamie. Studium analityczno-badawcze na podstawie treści w polskiej wersji serwisu YouTube. Prywatnie żona i mama czwórki dzieci.
Radosław Skubis – psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień. Pracuje w Alma Spei Hospicjum dla Dzieci, w ramach którego towarzyszy rodzicom i bliskim dzieci chorych terminalnie oraz rodzicom oczekującym narodzin dziecka z chorobą letalną (hospicjum perinatalne). Zajmuje się również udzielaniem wsparcia w żałobie rodzicom i rodzeństwu dzieci, które odeszły.
Wojciech Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, od lat zaangażowany w działalność na rzecz pełnej ochrony prawnej życia człowieka oraz pomoc rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce. W swojej działalności kładzie nacisk na pomoc i finansowe wsparcie dla rodzin dzieci chorych i z niepełnosprawnościami, edukację dzieci, młodzieży i dorosłych oraz obecność w mediach z pozytywnym przekazem pro-life i działania obywatelskie na rzecz prawa chroniącego życie ludzkie. Twórca Polskiej Fundacji dla Afryki.
Magdalena Guziak-Nowak – członek zarządu i dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka (PSOŻC), dziennikarka, pro-liferka. Współautorka serii podręczników Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie oraz autorka książek, m.in. zbioru reportaży Dzieci z serca, poświęconego rodzinom zastępczym i adopcyjnym. Była dziennikarką „Przewodnika katolickiego” oraz redaktor naczelną miesięcznika „Droga”. Propagatorka pozytywnej edukacji pro-life – organizatorka konkursów, konferencji popularno-naukowych, programów edukacyjnych, autorka m.in. popularnego cyklu webinarów Edu-Life. Doradca rodzinny. Prywatnie mama i żona.
Lokalizacja: Aula Biblioteki Głównej UPJPII, ul. M. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie