30 lat temu, 7 stycznia 1993 roku Polska stała się pierwszym państwem demokratycznym, którego parlament odrzucił aborcję „na żądanie”. Sejm przyjął ustawę w szerokim zakresie chroniącą życie. Burzliwe prace legislacyjne doprowadziły do przygotowania projektu ustawy uchwalonej 7 stycznia 1993 r., która zastąpiła ustawę aborcyjną z 1956 r. Głosowanie nad nią poprzedzone było wieloletnią pracą u podstaw, a wprowadzenie do debaty publicznej tematu ochrony życia poczętego było wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi.
Wiemy, że nowe prawo nie było doskonałe, nie zapewniało pełnej ochrony wszystkim poczętych dzieciom. Jednak w ówczesnych warunkach społeczno-politycznych uzyskano regulacje, które w tamtym czasie były możliwe do osiągnięcia. Musiało minąć kolejne 30 lat, aby nienarodzonym dzieciom, podejrzewanym o nieuleczalną chorobę zagwarantować prawo do urodzenia się. W 2020 roku tzw. aborcja eugeniczna została uznana za niezgodną z Konstytucją RP. Mamy powody do radości, ale nasz optymizm nie jest bezkrytyczny. 30 lat po uchwaleniu ustawy mówimy: Jesteśmy w połowie drogi! Widzimy jak wiele jest jeszcze do zrobienia.
Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało szereg wydarzeń pod nazwą „30 lat prawnej ochrony życia w Polsce”. Zapraszamy!
Konferencja
„Jak mówić dziś o aborcji?
30 lat prawnej ochrony życia
w Polsce”
Kraków, UPJP2, 12 stycznia 2023 r.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa
„Polskie Wiosny Życia 1993*2021
Zmagania o zniesienie stalinowskiej ustawy aborcyjnej z 27 kwietnia 1956 r.”
Poznań, 13 stycznia 2023 r.
Publikacja „Jesteśmy w połowie drogi.
30 lat ochrony życia w Polsce”
Publikację można zamawiać e‑mailem:
biuro@pro-life.pl lub telefonicznie: 12 421–08-43.
Pobierz publikację w PDF:
„Biblioteczka pro-life 06. Jesteśmy w połowie drogi”