Dr inż. Antoni Zięba. Fot.: archiwum „Miłujcie się!”

Wielkie idee mają wielkich liderów. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zostało założone w 1999 r. przez dr. inż. Antoniego Ziębę (1948–2018), który od chwili jego powstania aż do śmierci pełnił funkcję prezesa.

Antoni Zięba był pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej. Jednak kiedy w 1979 roku w Austrii zobaczył na plakatach ciała dzieci zamordowanych wskutek aborcji, postanowił, że jego życiową misją będzie ratowanie bezbronnych, nienarodzonych dzieci. Jako człowiek całkowicie oddany Panu Bogu założył Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, a potem międzynarodową World Prayer for Life. Był współautorem polskiego sukcesu z 1993 roku, kiedy to na drodze ustawodawczej zwiększono prawną ochronę życia dzieci poczętych.

Aby szerzyć swoje idee, założył kilka gazet (m.in. Źródło, Naszą Arkę, Cuda i Łaski Boże, Drogę). Wydawał broszury o aborcji, in vitro, edukacji seksualnej, niepłodności – wszystkie w milionowych nakładach. Nagrał setki audycji radiowych i telewizyjnych, a na spotkania z biskupami, ale i młodzieżą, przejechał tysiące kilometrów.

Inżynier cieszył się zaufaniem św. Jana Pawła II. Konsultował z nim kierunki rozwoju działalności pro-life i apostolatu katolickich mediów na ponad 60 audiencjach prywatnych. Po śmierci papieża pielgrzymował do jego grobu, polecając wstawiennictwu Jana Pawła II swoje intencje.

Antoni Zięba został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. Medalem Senatu RP za obronę życia, Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania oraz papieskim Medalem Pro Ecclesia et Pontifice.