Wielu nastolatków poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony ludzkiego życia. Pytań i wątpliwości młodzi ludzie mają szczególnie dużo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. w sprawie aborcji eugenicznej. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, zaprasza ich i ich opiekunów – rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów – do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną skierowaną do młodzieży.

XVII Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

16 edycji, blisko 25 tysięcy prac, uratowane dziecko

Cel | Konkurs Pomóż ocalić życie bezbronnemu zachęca młodzież do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Rodzicom i wychowawcom daje konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life i jakich argumentów używa w swoich dyskusjach.

Konkurs, który uratował dziecko | Nastolatki z Żelechowa nakręciły film konkursowy pt. Wzór. Jego bohaterami są skłóceni małżonkowie. Mąż jest żołnierzem i wyjeżdża na misję pokojową, zanim zdąży się dowiedzieć, ze jego żona jest w ciąży. Kilka tygodni później kobieta odkrywa, ze choruje na białaczkę i musi wybierać, która walka będzie priorytetowa – o nią czy o dziecko. Po tym jak film nastolatków trafił do internetu, odezwała się do nich pewna mama z Białegostoku. Powiedziała, ze dzięki niemu nie zdecydowała się na aborcje. 

Tematyka | Wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne jak antykoncepcja, aborcja, „in vitro” czy eutanazja. Pro-life to także miłość, rodzina, adopcja.

Formy | Ołówek, pastele, akwarele, farby olejne, wydzieranki, wyklejanki, prace przestrzenne, strony internetowe, prezentacje multimedialne, filmy, teksty piosenek, teledyski, gry komputerowe… Wszystko pro-life!

Patron – bł. ks. Jerzy Popiełuszko | Nazywany „obrońcą kołyski”. Mówił, że „Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”. Pomagał finansowo i organizacyjnie samotnym matkom i młodym dziewczynom w ciąży. Przygotowywał paczki żywnościowe i wyprawki niemowlęce, rozdawał lekarstwa. Był duszpasterzem służby zdrowia.

Terminy | Na prace konkursowe czekamy do Dnia Świętości Życia (25 marca 2021 r.). Laureatów i osoby wyróżnione zaprosimy na uroczystą galę do Krakowa, gdzie pod koniec kwietnia lub w pierwszej połowie maja ogłosimy zwycięzców i wręczymy nagrody. Zwycięzcy zaprezentują swoje prace, spotkają się z artystami i poznają z innymi młodymi obrońcami życia człowieka.

TRZY PRZEDZIAŁY WIEKOWE:

SZKOŁA PODSTAWOWA KL. 4-6
SZKOŁA PODSTAWOWA KL. 7-8
SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

LITERACKA:

wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż, gazetka szkolna...

PLASTYCZNA:

plakat, grafika, malarstwo,
montaż, gablota szkolna
i parafialna...

MULTIMEDIALNA:

strona internetowa, film, program radiowy, program multimedialny...

TRZY KATEGORIE:

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NAGRODY RZECZOWE:
SPRZĘT ELEKTRONICZNY, GRY PLANSZOWE, KSIĄŻKI 

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NAGRODY PIENIĘŻNE:
I MIEJSCE – 1500 ZŁ, II MIEJSCE – 1200 ZŁ, III MIEJSCE – 900 ZŁ
W KAŻDEJ KATEGORII

Webinary

Dla kogo? Na spotkania online zapraszamy m.in. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wspólnoty młodzieżowe i ich liderów, ministrantów, lektorów oraz harcerzy. Jednym słowem wszystkie młode osoby, którym bliska jest postawa pro-life i takie, które chciałyby się czegoś więcej dowiedzieć na temat ochrony ludzkiego życia od poczęcia.

Co dajemy? Fachową wiedzę w przystępnej formie, popartą naukowymi badaniami z całego świata. Spotkania są okazją do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, wolność, cele diagnostyki prenatalnej itp. W centrum naszego zainteresowania zawsze są oboje – dziecko i jego mama. 

Webinary mają formę ciekawego wykładu z prezentacją. W czasie spotkania można zadawać na czacie pytania prelegentce. Odpowiedzi na nie udzielane są po zakończeniu części wykładowej. Zauważyliśmy, że młodzież stawia ciekawe pytania, co świadczy o tym, że jest ona wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Za każdym razem zachęcamy do ich zadawania. Najczęściej spotkania trwają dwie godziny zegarowe, z czego półtorej godziny zajmuje część wykładowa, a pół godziny przeznaczone jest na udzielenie odpowiedzi na postawione przez młodzież pytania. Proponujemy następujące tematy:

1. Spór o aborcję. Społeczna manipulacja

Podczas spotkania zastanawiamy się, co tak naprawdę wydarzyło się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP. Wyjaśniamy, czym jest aborcja eugeniczna. Na społeczne manipulacje odpowiadamy, sięgając po argumenty z dziedziny genetyki, biologii i medycyny.

2. Dziecko i mama. Dwie ofiary aborcji

W narracji wokół aborcji brakuje równowagi. Podczas gdy środowiska proaborcyjne deklarują się jako obrońcy kobiet, można mieć wrażenie, że środowiska pro-life skupiają swą uwagę głównie na dziecku. Tymczasem potrzeba troski o oboje – dziecko i mamę. W czasie webinaru wyjaśniamy, czym jest aborcja z perspektywy dziecka, a także z jakimi jej skutkami niejednokrotnie do końca życia zmagają się matki.

3. Pełnia życia! Rozwój dziecka w łonie matki

Podczas webinaru dowiadujemy się, jakie są poszczególne etapy rozwoju dziecka w łonie matki, kiedy wykształcają się jego narządy, kiedy dziecko nabywa konkretne umiejętności. W oparciu o badania naukowe pokazujemy pełnię życia przed narodzinami.

Webinary prowadzi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji i sekretarz Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Zainteresowanych webinarami prosimy o kontakt mailowy webinary@pro-life.pl lub telefoniczny 12 421–08–43. Termin spotkania, czas jego trwania i jego tematykę ustalamy indywidualnie.

Istnieje możliwość zamówienia webinaru dla nauczycieli, katechetów i doradców życia rodzinnego.

Więcej informacji i możliwość zapisów na aktualne spotkania, na których poruszamy inne niż wymienione wyżej tematy: pro-life.pl/webinary

Wystawa „Kochamy każde życie”

„Kochamy każde życie” – to tytuł naszej wystawy pro-life, którą można bezpłatnie zamówić do szkoły, kościoła, na konferencję prorodzinną czy rodzinny piknik.

Jaki jest temat wystawy?

Wystawa w bardzo przystępny sposób opowiada o fantastycznej przygodzie, jaką jest rozwój prenatalny dziecka. Jest pełna ciekawostek. Ciepłe, radosne zdjęcia współgrają z krótkimi, prostymi w odbiorze tekstami. W wystawie poruszamy takie zagadnienia jak: początek życia, dynamika rozwoju prenatalnego, prawo do życia dla osób z niepełnosprawnościami czy starszych, zmiany zachodzące w ciele kobiety w ciąży i inne. Ostatnia plansza zawiera komentarz św. Jana Pawła II i papieża Franciszka.

Jakie są szczegóły techniczne?

Wystawa składa się z 10 standów. Każdy z nich po rozłożeniu ma wymiary 210 cm x 100 cm. Każdy roll-up jest spakowany do osobnej torby, całość wysyłamy w dwóch dużych paczkach, ważących po ok. 15 kg każda. Dzięki temu wystawa jest solidna i może służyć wielu osobom i środowiskom.

Czy wystawę mogą oglądać dzieci?

Tak, jak najbardziej! Wystawą jest radosną opowieścią o poczęciu. Została przygotowana w taki sposób, aby można było ją zamówić do szkoły czy z okazji Dnia Dziecka lub Dnia Świętości Życia do kościoła albo na rodzinny piknik. Wystawa jest pozytywna, nie zawiera żadnych drastycznych zdjęć, ani żadnych drastycznych opisów. Aspekty biologiczne są przedstawione w formie ciekawostek. 

Gdzie i z jakiej okazji można zamówić wystawę?

Wystawę można zaprezentować m.in. w szkole, w kościele, podczas konferencji czy innego wydarzenia prorodzinnego. Dobrymi okazjami mogą być np. Dzień Świętości Życia, Adwent, maj i czerwiec, kiedy naturalnie więcej mówi się o macierzyństwie i ojcostwie. Jednak tak naprawdę każdy czas jest najlepszy, aby mówić o pięknie życia.

Ile kosztuje wystawa?

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka nie prowadzi działalności gospodarczej i niczego nie sprzedaje. Stworzenie i wypożyczanie wystawy wpisuje się w naszą statutową działalność edukacyjną. Koszt wyprodukowania jednej wystawy wynosi ponad 2000 zł (składa się na nią 10 standów). Dlatego wystawę można od nas wypożyczyć. Po uzgodnieniu terminu odbioru wysyłamy ją kurierem i także kurierem należy ją do nas zwrócić po umówionym czasie. Możliwy jest też odbiór osobisty. Koszt wysyłki kurierem może pokryć stowarzyszenie, jednak w miarę możliwości zachęcamy do dzielenia tego kosztu. Jeśli ktoś pragnąłby mieć wystawę na własność, możemy ją wydrukować, jednak zainteresowana osoba musiałaby wówczas pokryć koszty druku.

Czy wystawę można zaprezentować na zewnątrz? Czy jest odporna na deszcz?

Wystawa jest przystosowana do prezentowania jej w pomieszczeniach, nie jest odporna na deszcz.

Czy muszę wystawić wszystkie roll-upy?

Zachęcamy, aby zaprezentować całą wystawę. Choć każdy stand porusza inne zagadnienie i teoretycznie może funkcjonować samodzielnie, to jednak wszystkie plansze stanowią spójną całość.

Jak mogę zamówić wystawę?

Telefonicznie pod numerem 12 421 08 43, wewn. 110 w godz. 8-16.

Czy mogę zobaczyć, jak wyglądają plansze?

Oczywiście! Zapraszamy do galerii:

Konspekty lekcji i prezentacje

Zachęcamy wychowawców, katechetów, nauczycieli biologii i wychowania do życia w rodzinie do skorzystania z naszych konspektów lekcji i prezentacji. Tworzą je nauczyciele i pedagodzy z bogatym doświadczeniem zawodowym. 

Dla kogo? Dla uczniów kl. VI-VIII szkoły podstawowej i dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Po co? Pomogą w przeprowadzeniu lekcji biologii, religii, wychowania do życia w rodzinie i lekcji wychowawczej m.in. o rozwoju prenatalnym człowieka, wartości ludzkiego życie, szacunku wobec osób z niepełnosprawnościami, i procedurze aborcji.

Cel? Pomoc nauczycielom w edukacja i kształtowaniu postawy pro-life wśród młodzieży.

W konspektach i prezentacjach nie ma drastycznych zdjęć i opisów.

Kolejne konspekty zamieścimy 15 marca 2021 r.

Szkoła podstawowa:

Temat: Początek życia ludzkiego

Temat: Rozwój dziecka w łonie matki

Szkoła ponadpodstawowa:

Temat: Prawo do życia

Temat: Początek życia człowieka

Temat: Rozwój dziecka w łonie matki

Profil „Młodzi pro-life” na Facebooku

Proponujemy, by zachęcić młodzież do jego polubienia tak, jak to uczyniło już ponad 20 tys. osób. Zamieszczamy tam informacje o bieżących wydarzeniach z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, świadectwa oraz ciekawostki o rozwoju prenatalnym człowieka. Wszystkie wiadomości dotyczące obrony ludzkiego życia utrzymane są w młodzieżowej, pozytywnej i afirmującej ludzkie życie konwencji. Na profilu znajduje się dużo przyjaznych grafik. 

Młodzi pro-life: https://bit.ly/2JdnRNh