Jesteśmy po to, by pomagać!

Nasze Stowarzyszenie od wielu lat niesie pomoc samotnym matkom i ojcom oraz rodzinom wychowującym niepełnosprawne dzieci. Wsparcie państwowe jest niewystarczające. Obecny zasiłek pielęgnacyjny na chore dziecko wynosi 215,84 zł miesięcznie. Tak, proszę Państwa! To jest kwota, za którą rodzice muszą pokryć koszty zakupu leków, rehabilitacji, sprzętów medycznych, wizyt u specjalistów, opatrunków, cewników... Można wymieniać w nieskończoność. Są to niewyobrażalne koszty i dlatego pomagamy takim rodzinom poprzez dwa programy pomocowe: Fundusz Ochrony Macierzyństwa i Fundusz Dziecka Chorego. Niesiemy wsparcie finansowe z przeznaczeniem na rehabilitację, zakup sprzętu medycznego, lekarstw i artykułów potrzebnych dla chorych dzieci. Obecnie pomagamy już ponad 110 rodzinom. W związku z pandemią wiele rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci ma dodatkowe problemy na różnych płaszczyznach życia codziennego. Dlatego chcemy pomóc finansowo jeszcze przynajmniej 15 kolejnym rodzinom. Nasza działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie przepełnione dobrem serca naszych Przyjaciół i Darczyńców. Za każdy okazany wyraz wsparcia bardzo dziękujemy!

Serdecznie prosimy o włączenie się w to dzieło i wsparcie naszych działań poprzez przekazanie 1% podatku.

 

Wojciech Zięba
prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

Przekaż 1% podatku – to szansa dla naszych podopiecznych na lepsze życie!

Pomóż im się rozwijać!

Mikołaj, nasz starszy syn ma poważną chorobę metaboliczną, zatem gdy byłam w ciąży z Marysią, zależało nam z mężem na tym, by jeszcze przed jej urodzeniem wiedzieć o jej ewentualnej chorobie. Wykonaliśmy wszystkie dostępne badania prenatalne. Wykazały one bardzo duże prawdopodobieństwo zespołu Downa u naszej córeczki. Było to kilka lat przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., który zapewnił prawną ochronę dzieciom nienarodzonym, podejrzewanym o występowanie u nich ciężkich, nieodwracalnych wad. Mieliśmy możliwość dokonania aborcji. Nie chcieliśmy jej jednak. Wiedza o stanie zdrowia Marysi była nam potrzeba tylko po to, by odpowiednio przygotować się na jej narodziny.

Przy porodzie nastąpiło niedotlenienie okołoporodowe. Marysia otrzymała siedem punktów w dziesięciopunktowej skali Apgar. Od urodzenia zaczęła wyginać swoje ciało tak, jakby siadała i wykonywała skłon. Bardzo płakała w nocy. Jak się okazało z bólu. Zaczęła więc otrzymywać silny lek przeciwbólowy. Szukaliśmy pomocy u specjalistów. Neurolog zaczął leczyć ją na padaczkę. Niestety, objawy się utrzymywały. Lekarze podejrzewali następnie u niej zespół Westa (zespół objawów padaczkowych). Z wiekiem stan jej zdrowia się pogorszył. Obecnie Marysia ma 10 lat. Ma obniżoną odporność i jest wiotka. Często się przewraca z uwagi na obniżone napięcie mięśniowe po jednej stronie ciała. Każdy wysiłek odchorowuje. Nie jest po nim w stanie odrabiać lekcji. Musi odpoczywać do następnego dnia. Nie możemy jej jednak zabronić chodzenia i biegania, które tak lubi. Nie chcemy odebrać jej w ten sposób namiastki dzieciństwa.

Niedawno okazało się także, że Marysia ma problemy ze wzrokiem. Jej pole widzenia jest równe 10 proc. pola widzenia zdrowego człowieka. To tak, jakby patrzyła przez dziurkę wielkości główki od szpilki. Córeczka wymaga rehabilitacji (w tym wzroku), stymulowania jej rozwoju, także poprzez odpowiedni sprzęt i zabawki oraz wizyt u lekarzy specjalistów, co jest kosztowne. Trudno jest nam samym wszystko opłacić. Badania, które czekają nas w najbliższym czasie, wycenione są na kilka tysięcy złotych, więc pomaga nam Fundusz Dziecka Chorego.

Pandemia znacząco utrudniła nam dalszą diagnostykę Marysi. Jesteśmy w trakcie wykonywania szczegółowych prywatnych badań genetycznych, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że Marysia cierpi na jakąś chorobę mitochondrialną. Takie przypuszczenia wysunęło dwóch lekarzy. Byliśmy niedawno umówieni na wizytę u genetyka. Cieszyliśmy się z niej, bo przybliżyłaby nas ona do poznania choroby Marysi i zastosowania właściwego leczenia. Odwołano ją jednak. Czekamy na wyznaczenie nowego terminu i na to, co będzie dalej.

Podejrzenie choroby mitochondrialnej przeraża mnie. Widzę, że córka każdego dnia jest słabsza, bardziej wyczerpana. Ma problemy z kojarzeniem. Zdarzają się jej wstrząsy anafilaktyczne o nieustalonej dotąd przyczynie, więc cały czas mam przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Wiedząc, na co choruje Marysia, moglibyśmy jej jakoś pomóc.

Justyna, mama Marysi

W 2021 roku, mimo pandemii koronawirusa, dzięki środkom z 1% podatku oraz wsparciu Darczyńców mogliśmy z miesiąca na miesiąc pomagać coraz większej liczbie matek w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej (Fundusz Ochrony Macierzyństwa) oraz rodzinom wychowującym niepełnosprawne dzieci (Fundusz Dziecka Chorego).

Co jeszcze zrobiliśmy w 2021 roku? M.in.

  • prowadziliśmy bezpłatny Telefon Zaufania Pro-life (798 636 493), przy którym dyżurowała doświadczona psychoterapeutka
  • pomogliśmy rodzicom w organizacji pogrzebów dzieci martwo urodzonych
  • przygotowaliśmy i rozprowadziliśmy w nakładzie ponad 1 miliona egzemplarzy bezpłatne materiały edukacyjne. Biblioteczka o in vitro rozeszła się w nakładzie 55 tys. egzemplarzy!
  • przeprowadziliśmy trzy ogólnopolskie konkursy pro-life: dla dzieci, młodzieży i studentów
  • zorganizowaliśmy spotkania online o tematyce pro-life, których wysłuchało kilka tysięcy osób
  • nagraliśmy cotygodniowe audycje pro-life i wideoblogi na YouTube i dla Telewizji Trwam będące komentarzami do bieżących wydarzeń

Jak przekazać 1% podatku dochodowego za rok 2021?

  • W odpowiedniej rubryce PIT-u należy podać numer KRS naszego Stowarzyszenia: 0000140437,
  •  należy podać wysokość 1% obliczonego podatku,
  • zachęcamy, aby wyrazić zgodę na przekazanie Stowarzyszeniu swoich danych, byśmy mogli potwierdzić otrzymanie darowizny.

Można skorzystać z darmowego programu do rozliczania PIT-ów, który jest dostępny na naszej stronie www.pro-life.pl. Dziękujemy! 1% podatku dla Stowarzyszenia można przekazać, korzystając z rozliczenia rocznego przygotowanego przez Ministerstwo Finansów na stronie www.podatki.gov.pl/pit/ w usłudze „Twój e-PIT” wpisując nasz numer KRS 0000140437.

Przekaż 1% naszej organizacji
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku